Είχαν διάθεση, ΔΕΝ είχαν γκολ (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο "ΓΣΠ" ανάμεσα σε Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά και έψαξαν την νίκη, αλλά ήταν άστοχες μένοντας στο ισόπαλο 0-0. Με δέκα ολοκλήρωσε η Ομόνοια, λόγω της αποβολής του Βύντρα με δεύτερη κίτρινη στο 90'.

-3' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια καλή στιγμή.

-5' Πρώτη απειλητική στιγμή για την Ομόνοια, προβολή του Ραμίρεζ αλλά ο Κορέια έδιωξε σωτήρια πάνω στην γραμμή.

-6' Σουτ του Τιάγκο, μαζεύει ο Μεχίας.

-13' Άστοχο το σουτ του Κολοβού.

-14' Κίτρινη στον Βύντρα.

-20' Έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά. Οι πράσινοι προσεγγίζουν την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας με σέντρες από τα πλάγια χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να γίνουν απειλητικοί. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν με αντεπιθέσεις να φτάσουν στην περιοχή του Μεχίας.

-28' Αντεπίθεση για την Ομόνοια με τον Κολοβό να δίνει στον Κατελάρη και τον δεύτερο από το ύψος της μεγάλης περιοχής να πιάνει δυνατό σουτ. Η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Γκολομπάρτ και έφυγε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-35' Ο Μιντίκκης από δεξιά μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Μεχίας με σουτ στην κλειστή γωνία, σε κόρνερ ο Ισπανός.

-38' Κέρδισε μέτρα στο γήπεδο η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά. Ο Μιντίκκης γύρισε από δεξιά στον Κίνγκσλεϊ όμως ο δεύτερος έκανε αδύναμο σουτ προς την εστία του Μεχίας.

-42΄Ωραία ενέργεια από τον Τζιωνή ο οποίος χάνει ευκαιρία να κάνει ανοίξει το σκορ για την Ομόνοια. Ο νεαρός από αριστερά, συνέκλινε προς τον άξονα, έκανε το σουτ όμως ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου μέρους...

46΄Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

-49΄Διαμαρτυρίες από τους φίλους της Ομόνοιας για πέναλτι πάνω στον Γκόμεθ. Στην επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθαρίζει, είναι δύσκολη φάση.

-51΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, δύσκολα ο Βεσελόφσκι. Στην επαναφορά ο Μαυρίας δεν κατάφερε να νικήσει τον Σλοβάκο.

-53΄Σουτ από τον Τιάγκο, μπλόκαρε ο Μεχίας.

-57΄Σουτ από τον Γκόμεθ, κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ η μπάλα.

-61΄Ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει έξω.

-66' Σουτ του Τινστέλ, μπλοκάρει ο Μεχίας.

-73΄Ευκαιρία για την Ομόνοια! Μετά από σέντρα του Γκόμεθ, ο Μότα έκανε την κεφαλιά με τον Βεσελόφσκι να διώχνει.

-74΄Ο Ματ πέφτει στην περιοχή, δεν υπάρχει πέναλτι παρά τις διαμαρτυρίες.

-75΄Σουτ του Μιντίκκη η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.

-79΄Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντάρμπισαϊαρ προσπάθησε από κοντά με το κεφάλι όμως ο Βεσελόφσκι απέκρουσε.

-80΄Σουτ από τον Μόντες πάνω από τα δοκάρια.

-85' Καλό σουτ του Τιάγκο, δύσκολα σε κόρνερ ο Μεχίας.

-90' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Βύντρα.

-90+2' Κίτρινη στον Ελουντού.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Μότα, Μανρίκε, Βύντρα, Κούσουλος, Κατελάρης (46΄Λοέ) Γκόμεθ, Τζιωνής (77΄Μόντες) Κολοβός (62΄Ντάρμπισαϊαρ) Μαυρίας,  Ραμίρεζ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Μιντίκκης, Κορέια, Νουρ, Μαργκάσα (77΄Κωστή) Τιάγκο, Τισντέλ (68'Ελουντού), Κίνγκσλεϊ (93'Σικόρσκι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντάρμπισαϊρ/Ελουντού.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Βύντρα (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Φωτίου Κωσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας