Από ένα βαθμό κέρδος και… βλέπουν παρακάτω (φώτος)

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δράσης της 2ης αγωνιστικής του Β΄ομίλου Δόξα και Πάφος Fc συμβιβάστηκαν στο άγονο 0-0.

Από την στιγμή που δεν έχασαν οι δύο ομάδες μπορούν να νιώθουν ικανοποιημένες αφού αύξησαν λίγο τη συγκομιδή τους, ενώ ταυτόχρονα τους δίνεται η δυνατότητα να δουν την συνέχεια με πιο θετικό φακό για να εξασφαλίσουν μαθηματικά την παραμονή τους.

Στη 3η θέση του ομίλου με 21 βαθμούς βρίσκονται πλέον οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι μια θέση πιο πάνω με ένα βαθμό περισσότερο.

1' Έναρξη αναμέτρησης...

5' Kαλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποια σημαντική ευκαιρία.

8' Ίδιο σκηνικό στην αναμέτρηση...

9' Πιο επικίνδυνη η Δόξα στα πρώτα λεπτά αφού έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

10' Δυνατό σουτ του Ανγκούλο από μακρινή απόσταση ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γκρεσλ.

15' Καλή στιγμή για τη Δόξα.  Ο Ασαμόα έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα ανακόπηκε από τους αμυντικούς της Πάφου.

18'  Καλό σουτ του Λουίς Κάρλος εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πέτρου.

25' Συνεχίζει να πατάει  καλύτερα η Δόξα, ενώ η Πάφος δείχνει να έχει προβλήματα στο μεταβιβάσεις προς στην επίθεση.

30' Κεφαλιά του Ράσιτς από το ύψος της μικρής περιοχής καμία ωστόσο ανησυχία για τον Γκρεμσλ.

32' Νέα καλή στιγμή για τη Δόξα με το Ζατλ να κάνει το σουτ όμως η μπάλα λίγο έξω.

37' Δυνατό σουτ του Ασαμόα εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πάνω από την εστία.

38' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ανγκούλο ωστόσο δεν αιφνιδιάστηκε ο Γκρεμλς που ήταν σε ετοιμότητα μπλοκάροντας σταθερά τη μπάλα.

-Τέλος ημιχρόνου...

46' Έναρξη στο β' μέρος χωρίς αλλαγές από τους δύο προπονητές.

48’ Πιο καλά μπήκε και στο β’ μέρος η Δόξα ωστόσο δυσκολεύεται πολύ στο να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία. Από την άλλη Πάφος θέλει να διαφυλάξει το μηδέν πίσω στην άμυνα και αν της δοθεί η ευκαιρία να κτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

60' Καλή στιγμή για τη Δόξα. Ο Μιτρέα πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά αυτή κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

69' Η ώρα περνά δίχως κάτι το σημαντικό να καταγράφεται. Και οι δύο ομάδες δεν θέλουν να χάσουν και κυρίως προτιμάνε ένα ασφαλές παιχνίδι με κυκλοφορία μπάλας.

70' Απειλή από πλευράς Πάφου με κεφαλιά του Κουλς. Καμία ανησυχία για τον Γκρεσμλ που βγήκε και μπλόκαρε.

71' Σουτ του Χατζηβασίλη εντός περιοχής με τον Χολτ να αποκρούει σωτήρια με το κεφάλι την μπάλα που είχε κατεύθυνση προς την εστία!

72’ Σιγά – σιγά οι δύο ομάδες αρχίζουν να ρισκάρουν και να βγαίνουν με περισσότερους παίχτες στην επίθεση.  Όπως πάει ο αγώνας φαίνεται όποια ομάδα βρει το δρόμο προς τα δίκτυα θα πάρει και τη νίκη.

78’ Μη μπορώντας να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στην εστία οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν το γκολ με μακρινά σουτ.

80' Τελευταία δραματικά λεπτά.

84' Πάνω - κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά και μάχες στη μεσαία γραμμή.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

93' Μεγάλη στιγμή για την Πάφο όταν σε κόντρα επίθεση ο Ράκελς βγήκε σε θέση βολής αλλά κουράστηκε στο σπριντάρισμα που έκανε και υπό πίεση έκανε αδύναμο εύκολο σουτ για να μπλοκάρει ο Γκρεμσλ.

Τέλος αγώνα 0-0.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου, Κάρλος, Μπατίν (84' Παβλ'πφ), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (83' Παπαφώτης), Αλεξάνδρου, Ζατλ (65' Χατζηβασίλης), Μιτρέα.

ΠΑΦΟΣ: Πέτρου, Καρώ (54' Σιρόκ), Χολτ, Ράσιτς (66' Κουλς), Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (81' Παναγιώτου), Νέμετς, Ράκελς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουκτάρης, Tίνκου, Μπόλιεβιτς / Φόλπρεχτ, Καρώ

**Διαιτητής ορίστηκε ο Γιώργος Νικολάου, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Τηλέμαχο Τηλεμάχου.