ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ... κόλλησαν στο "μηδέν" (φώτος)

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ κόλλησαν στο 0-0, στο μεγάλο ντέρμπι της μέρας. Το παιχνίδι δεν είχε πάρα πολλές φάσεις αλλά οποιαδήποτε από τις δυο ομάδες θα μπορούσε να πετύχει ένα γκολ και να πάρει το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι είχαν σαφώς περισσότερες επικίνδυνες φάσεις αλλά δεν είχαν την ουσία στην τελική πάσα. Δεύτερη σερί απώλεια για τους γαλαζοκίτρινους στα playoffs που πλέον είναι στο "πλην 2" από την κορυφή. Από την άλλη οι Λαρνακείς με την ισοπαλία πλησίασαν στην 3η θέση την ΑΕΛ που ηττήθηκε χθες. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε ο αγώνας

-9' Κίτρινη στον Γκαρσία που ανέτρεψε τον Καζού ακριβώς έξω απ' την περιοχή σε πλάγια θέση, στο αριστερό άκρο

-11' Κίτρινη και στον Ιωάννου για φάουλ τον Ιγκόρ ο οποίος στο δεξί άκρο πέρασε τον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ με καταπληκτική ντρίμπλα

-12' Ο Ακίνο δοκιμάζει με απευθείας φάουλ από πολύ δύσκολη θέση, ο Ρόμο σε κόρνερ

-14' Ωραία ατομική ενέργεια από τον Καζού, φοβερή ντρίμπλα και σουτ που όμως δεν ανησυχεί τον Τόνιο

-17' Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις γύρισε στον Ρόμο που με το πόδι έστειλε τη μπάλα... κόρνερ

-25' Γρήγορος ο ρυθμός μέχρι στιγμής όμως δεν έχουμε δει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Μοιρασμένο το παιχνίδι

-30' Κρατά περισσότερο την μπάλα η ΑΕΚ τα τελευταία λεπτά, η οποία έχει κερδίσει τη μάχη του κέντρου

-31' Μια από τις γνωστές κατά μέτωπο κούρσες του Τάμαρι καταλήγει χωρίς ουσία αφού το γύρισμά του στη μικρή περιοχή δεν ήταν καλό

-32' Κίτρινη στον Λαρένα για πολύ επικίνδυνο φάουλ στον Ζαχίντ

-38' Εξαιρετική κούρσα του Τάμαρι από δεξιά. Μπήκε στην περιοχή και "έκοψε" στον Νατέλ που σούταρε στην κίνηση αλλά βρήκε έτοιμο τον Τόνιο (φώτο κάτω)

-39' Κίτρινη στον Χέφελ που στην προηγούμενη φάση είχε κάνει φάουλ στον Τάμαρι (σωστά ο διαιτητής είχε αφήσει πλεονέκτημα)

-44' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ ο Μοϊσόφ κέρδισε την κεφαλιά από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα στο "σίδερο" (φώτο κάτω)

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+1' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ, για τράβγημα του Ακίνο στον Ζαχίντ. Ο διαιτητής ήταν ακριβώς μπροστά στην φάση (φώτο κάτω)

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-53' Στην περιοχή ο Ζαχίντ αλλά το σουτ του είναι αδύνατο

-60' Κίτρινη στον Καταλά για φάουλ στον Γκέντσογλου, τέταρτη για παίκτη της ΑΕΚ

-60' Ο Βιντιγκάλ στη θέση του Ζαχίντ

-62' Ωραία κίνηση του Τάμαρι από δεξιά αλλά καθυστερεί να κάνει την πάσα και κλείνεται

-65' Εξαιρετική προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ στην "κόντρα". Ο Τάμαρι κέρδισε στο κέντρο, έφυγε στην αντεπίθεση αλλά η πάσα του για τον Βιντιγκάλ δεν ήταν καλή και ανακόπηκε

-67' Άλλη μια εξαιρετική ευκαιρία πάει χαμένη για το ΑΠΟΕΛ. Ο Καζού μέσα στην περιοχή κάνει κακή πάσα και ο Βιντιγκάλ που ήταν αμαρκάριστος μπροστά στο τέρμα δεν προλαβαίνει (φώτο κάτω)

-68' Ωραία κίνηση του Ίγκορ από δεξιά και σουτ από διαγώνια θέση, πάει έξω

-70' Ο Εφραίμ στη θέση του Νατέλ

-70' Ο Τζέφρεν στη θέση του Ίγκορ

-79' Ακόμα μια ημιτελής κίνηση του Τάμαρι στο φτερό. Ντρίμπλαρε 2-3 παίκτες, πάτησε περιοχή αλλά καθυστέρησε να γυρίσει και κλείστηκε

-82' Τρίτη αλλαγή από τον Τραμεντζάνι, ο Μπάλογκ στη θέση του Γιάκολις

-87' Ο Ρουσιάς στη θέση του Φλοριάν

-89' Απειλούν ξανά οι γηπεδούχοι. Επικίνδυνο γύρισμα του Εφραίμ, ο Καταλά προλαβαίνει και διώχνει προ του Μερκή που ήταν έτοιμος να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα (φώτο κάτω)

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Ζητά πέναλτι ο Τάμαρι για κράτημα του Χέφελ

-92' Μέσα ο Γκονζάλεθ, έξω ο Ακίνο ο οποίος δέχθηκε και κίτρινη για καθυστερήσεις αφού αποχώρηση με αργό ρυθμό από τον αγωνιστικό χώρο

-93' Κίτρινη στον Σάστρε για φάουλ στον Βιντιγκάλ

-Τέλος και από ένας βαθμός στην κάθε ομάδα. Απώλεια για το ΑΠΟΕΛ στην κούρσα για τον τίτλο, ικανοποιημένη η ΑΕΚ που μαζεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο με πρώτο στόχο να μην χάσει

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Γιάκολις (82' Μπάλογκ), Βούρος, Μερκής*, Ιωάννου, Καζού, Γκέντσογλου, Σόουζα, Ζαχίντ (60' Βιντιγκάλ), Τάμαρι, Νατέλ (70' Εφραίμ)

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Γκαρσία, Μοϊσόφ, Ίγκορ (70' Τζέφρεν), Χέφελ, Λαρένα, Σάστρε, Γιάννου, Ακίνο (92' Γκονζάλεθ), Φλοριάν

* Την τελευταία στιγμή στην εντεκάδα ο Μερκής που πήρε τη θέση του Καρλάο.

Κίτρινες: Ιωάννου / Γκαρσία, Λαρένα, Χέφελ, Καταλά, Ακίνο, Σάστρε

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος