Το ντέρμπι στην ΑΕΚ με ΥΠΟΓΡΑΦΗ Τρισκόφσκι! (φώτος)

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα με 2-1, για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ. Πρωταγωνιστής ο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος σκόραρε δις (6΄, 73΄). Ισοφάρισε προσωρινά ο Φώτης Παπουλής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 29΄. Δίκαιη σε γενικές γραμμές η νίκη της ΑΕΚ που είχε περισσότερες ξεκάθαρες ευκαιρίες. Τραγικό λάθος του Μπρούνο Βάλε στο νικητήριο γκολ των γηπεδούχων. Μέχρι το 25΄ μόνο η ΑΕΚ υπήρχε στο γήπεδο. Είχε καλά διαστήματα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλωνας. Στην επανάληψη φαινόταν ότι όποια ομάδα σκοράρει, θα κερδίσει τον αγώνα. Όπερ και εγένετο. Από μια αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο 45λεπτο οι δύο ομάδες. Πρόβλημα με Περέιρα ο Απόλλωνας, πρόβλημα με Χέφελ η ΑΕΚ.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από την ΑΡΕΝΑ…

1΄ Έναρξη αγώνα

2΄ Λάθος από τον Βάλε, δεν το εκμεταλλεύκαν οι της ΑΕΚ. Δεν έκανε καλό γύρισμα στον Τρισκόφσκι ο Γιάννου

-Σε ρόλο ανασταλτικού χαφ ο Ρομπέρζ!

4΄ Κίτρινη στον Γιούστε

4΄ Ευκαιρία με Τρισκόφσκι. Ξεχασμένος στο 2ο δοκάρι, μπορούσε να τελειώσει τη φάση αλλά προτίμησε να δώσει πάσα και έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Απόλλωνα

6΄ ΓΚΟΛ με Τρισκόφσκι! Εκτέλεση κόρνερ από τον Τζέφρεν, στο πρώτο δοκάρι γυριστή κεφαλιά ο Σκοπιανός άσος και γκολ! Αδράνεια στην αμυντική γραμμή των "γαλάζιων"

8΄ Έπιασε ψιλόβροχο στην ΑΡΕΝΑ

12΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σκέμπρι στη θέση του Φακούντο Περέιρα

13΄ Άστοχο σουτ του Λαρένα

14΄ Απίστευτη χαμένη τριπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μόνος ο Τρισκόφσκι έσωσε ο Βάλε, στη συνέχεια δύο φορές στη γραμμή έδιωξε ο Μάρκοβιτς τα σουτ των Γιάννου και Χέφελ

15΄ Δυνατή πλέον η βροχόπτωση

15΄ Σαφώς ανώτερη η ΑΕΚ, κάνει ό,τι θέλει στο τερέν

16΄ Ο Σαρδινέρο πλέον σε ρόλο "κόφτη", πίσω στην άμυνα ο Ρομπέρζ

21΄ Αναγκαστική αλλαγή και για την ΑΕΚ. Χέφελ εκτός, μέσα ο Φλοριάν

22΄ Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Σε θέση βολής ο Φλοριάν, η μπάλα σταμάτησε με δύναμη στο κεφάλι του Ρομπέρζ. Δεν είχε πορεία προς το τέρμα η μπάλα

28΄ Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Ανατροπή του Πέδρο από τον Αντωνιάδη. Σέντρα από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Πέδρο κάνει προσπάθεια να βρει τη μπάλα, ανατροπή από πίσω ο Αντωνιάδης. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Κύπριος ακραίος μπακ

29΄ ΓΚΟΛ/ Εύστοχος ο Παπουλής από την άσπρη βούλα και 1-1

31΄ Κατοχή μπάλας 60% ο Απόλλωνας, 40% η ΑΕΚ

31΄ Κίτρινη στον Φλοριάν

34΄ Σουτ από τον Μάρκοβιτς, κόντρα στον Γκονζάλεθ και κόρνερ

35΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με Σκέμπρι. Υπέροχος συνδυασμός Σαρδινέρο-Ζελάγια, μόνος ο Σκέμπρι έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δόκαρι και κατέληξε άουτ

40΄ Συνεχίζεται η βροχόπτωση...

41΄ Καλή στιγμή με Παπουλή για τον Απόλλωνα, πήγε όμως πολύ πλάγια ο διεθνής άσος και το τελείωμά του δεν έβαλε δύσκολα στον Τόνιο

42΄ Ωραία προσπάθεια ο Τζέφρεν από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Πέδρο έδιωξε τη μπάλα

Λήξη ημιχρόνου/ Μπήκε πολύ δυνατά η ΑΕΚ, σκόραρε νωρίς και μέχρι το 25΄ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην ΑΡΕΝΑ. Θα μπορούσε για περισσότερα τέρματα. Έπειτα κέρδισε μέτρα στο τερέν ο Απόλλωνας, έφτασε στην ισοφάριση και είχε τη φάση για το 1-2

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48΄ Κίτρινη ο Μάρκοβιτς

48΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Φλοριάν από δεξιά, ο Βάλε δεν έκανε δική του τη μπάλα, καραδοκούσε ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ και ενώ ήταν κάτω στο τερέν ο κίπερ του Απόλλωνα άπλωσε τα χέρια του και η μπάλα κατέληξε κόρνερ

51΄ Φάση για τον Απόλλωνα με Παπουλή, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Τόνιο στην κλειστή του γωνία

61΄ Κεφαλιά του Φλοριάν, δεν δυσκολεύτηκε ο Βάλε

63΄ Καλή στιγμή με Πέδρο ο Απόλλωνας, άστοχο το δυνατό σουτ του Πορτογάλου από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή

68΄ Κίτρινη στον Βάλε

71΄ 48%-52% η κατοχή

72΄ Ο Ακοράν στη θέση του Αντωνιάδη

72΄ Σέντρα από τον Βασιλείου, δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Σκέμπρι

73΄ ΓΚΟΛ ξανά με Τρισκόφσκι η ΑΕΚ! Νέο τραγικό λάθος ο Βάλε, αυτή τη φορά ο Τρισκόφσκι θα στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Σέντρα του Τζέφρεν από τα δεξιά, φαινόταν ότι εύκολα θα μαζέψει τη μπάλα ο Βάλε, αλλά του ξέφυγε και τον... τιμώρησε ο "Τρίσκο". Πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος ο Τρισκόφσκι με 13 γκολ

76΄ Δεν μπόρεσε από κοντά ο Σκέμπρι να σκοράρει. Έκανε φάουλ στον Τόνιο στη συνέχεια και δέχθηκε την κίτρινη