Το "καθάρισε" πριν το μισάωρο- Ουζόχο για... λίγο (φώτος)

Άνετη επικράτηση για την Ανόρθωση που κέρδισε με 3-0 την Αλκή. Η «Μεγάλη Κυρία» παρουσιάστηκε ιδιαίτερα αποτελεσματική όπου μέχρι το 30’ πέτυχε τρια γκολ και «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση… νίκη. Αποβλήθηκε ο Ουζόχο στο 22’ για απρεπή χειρονομία προς την κερκίδα της Αλκής αμέσως μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ της Ανόρθωσης. Δυο δοκάρια για την ομάδα του Σακκά με τους Κάρλος και Μπελαμεϊρί. Αν και με δέκα ποδοσφαιριστές, η ομάδα του Γιούργκεν Στρεπελ δεν αντιμετώπισε δυσκολίες. Δεύτερη σερί νίκη για την Ανόρθωση που έφθασε στους 35 βαθμούς, στους 23 έμεινε η Αλκή. Σε δύσκολη θέση η «Αθάνατη». Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

- Έναρξη στο ματς

- 4' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 1-0. Συνδυασμός Ντούρις και Στεφανέλι ο Αργεντινός έδωσε στον Μπεσάτ, με τον Γάλλο να πιάνει το μακρινό σουτ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Πάρντο και κατέληξε στα δίκτυα της Αλκής. Δυνατό φαλτσαριστό σουτ από τον Μπεσάτ, λάθος αντίδραση του κίπερ της "Αθάνατης".

- 9' Σουτ του Μπεσάτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πάρντο.

- 10' Πρώτη τελική και για την Αλκή, ο Σπόλιαριτς το σουτ, δεν ανησυχεί ο Ουζόχο.

- 12' Καλή στιγμή για την Αλκή που απείλησε για το 1-1. Εκτέλεση κόρνερ του Μπελαμεϊρί, ο Φλόρες πηδάει πιο ψηλά απ΄ όλους πιάνει το κεφάλι, η μπάλα μόλις πάνω από το δοκάρι.

- 17' Κίτρινη στον Ακόστα

- 18' Σουτ του Φύτου Κυριάκου, στην αγκαλιά του Πάρντο η μπάλα. Καλός συνδυασμός και ευκαιρία για την "Κυρία".

- 20' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Η "Κυρία" έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση μετά από στημένο της Αλκής, ο Αρτυματάς βρήκε τον Φύτο Κυριάκου, αυτός πέρασε στον Ντούρις, ο Σλοβάκος απέναντι από τον Πάρντο δεν κατάφερε να σκοράρει.

- 22' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 2-0. O Μπεσάτ γύρισε στη περιοχή, ο Ντούρις ανενόχλητος έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

- 23' Κόκκινη ο Ουζόχο! Ο Στεφανέλι εκτός, μέσα ο Δημητρίου. Σύμφωνα με την ενημέρωση της Συνδρομητικής τηλεόρασης Cytavision, ο Νιγηριανός γύρισε προς τη κερκίδα της Αλκής και έκανε απρεπή χειρονομία. Ο Γιώργος Νικολάου του έδειξε κόκκινη κάρτα. Διαβάστε ΕΔΩ

- 25' Σουτ του Σπόλιαριτς με τον Δημητρίου να απομακρύνει σε κόρνερ

- 29' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 3-0. Ο Πράνιτς μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο. Πανέμορφο γκολ από τον Κροάτη.

- 32' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διπλή ευκαιρία για την Αλκή. Ιβάν Κάρλος και Μπελαμεϊρί "σημάδεψαν" δυο φορές το δοκάρι του Δημητρίου. Ο Κάρλος μέσα από την περιοχή έκανε το συρτό σουτ η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και ακολούθως στρώθηκε στον Μπελαμεϊρί με τον μεσοεπιθετικό της Αλκής να την "στέλνει" εκ νέου στο δοκάρι.

- 40' Στο έδαφος ο Βίκτορ αντιμετωπίζει πρόβλημα.

- 42' Σηκώθηκε ο αρχηγός της Ανόρθωσης, συνεχίζει κανονικά.

Τρια λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ημίχρονο

Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 48' Κεφαλιά του Μπανταρά, άουτ η μπάλα.

- 52' O Μπανταρά μέσα στη περιοχή, κάνει το σουτ, με τα πόδια διώχνει ο Δημητρίου.

- 57' Φάση για την Ανόρθωση με τον Κοφί που μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Πάρντο.

- 65' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

- 70' Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Γιούργκεν Στρέπελ. Μπέκα στη θέση του Φύτου Κυριάκου.

- 73' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Αλκής. Ο Σταυρινός Κωνσταντίνου έκανε το σουτ η μπάλα στο στήθος του Αρτυματά. Συνεχίζεται το παιχνίδι. Δεν υπήρχε χέρι.

- 74' Κίτρινη στον Φλόρες. Ήταν στο όριο ο αμυντικός της Αλκής και χάνει τον επόμενο αγώνα με την ΕΝΠ.

- 78' Κίτρινη στον Αρτυματά. Στημένη μπάλα για την Αλκή σε αρκετά καλό σημείο.

- 79' Εκτελεί ο Μπελαμεϊρί, άουτ η μπάλα.

- 86' Ο Ιωάννου έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, στην αγκαλιά του Πάρντο η μπάλα.