Πήρε το 5ο ματς και... ΤΕΛΙΚΟ ο Κεραυνός! (φώτος)

Την πρόκριση του στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League όπου θα αντιμετωπίσει την Πετρολίνα ΑΕΚ εξασφάλισε ο Κεραυνός που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στον 5ο αγώνα της σειράς για τα ημιτελικά, με 95-83. Η ομάδα του Στροβόλου είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα - με την διαφορά να φθάνει μέχρι και τους 18 πόντου -  και πήρε στο τέλος στο τέλος μία δίκαιη νίκη.

Ως ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζόσουα Χάγκινς ο οποίος σημείωσε 28 πόντους (5 τρίποντα, 3 τρίποντα, 4 ασσίστ). Για τον ΑΠΟΕΛ εντυπωσιακός ήταν ο Τζάστιν Τζάκσον με 40 πόντους (6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο πρώτος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (19/4) στις 19:00 στο «Κίτιον».

Παίξε στην Parimatch με €100 bonus, 250+ αγορές και 500+ επιλογές ανά αγώνα, σε Κύπρο, Ελλάδα, Αγγλία και σε όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα & ίσως τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς! Μοναδικές Προσφορές Live Bet Insurance και Series of Bets που σου δίνουν Μετρητά, με ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ προϋποθέσεις τζίρου!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Τζάμπολ στον Στρόβολο

-Γρήγορος ρυθμός στο ξεκίνημα και καλάθι-καλάθι οι δυο ομάδες (6-6)

-Έχουν παρέλθει τα πρώτα 4 λέπτα, 10-10 το σκορ

-Με ένα μικρό σερί ο Κεραυνός παίρνει διαφορά, 15-10

-20-10 οι γηπεδούχοι, 3 λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου.

-26-16, οι Στροβολιώτες ελέγχουν και δεν αφήνουν το ΑΠΟΕΛ να πλησιάσει

-Τέλος πρώτης περιόδου, 29-18. Πρωταγωνιστής ο Γουίλις με 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 7 έχει ο Μπάρκερ

-Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος

-Πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση του γηπέδου και διακοπή. Γίνονται προσπάθειες να αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα και να επαναρχίσει ο αγώνας. Το σκορ στο 29-19

-Μετά από μερικά λεπτά ξεπεράστηκε το πρόβλημα και το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά

-Με ένα τρίποντο από κάθε ομάδα, 66-53, 2:30 πριν το τέλος της 3ης

-68-59 με τρίποντο του Τζάκσον που έχει φτάσει τους 27 πόντους. Ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο

-Έχει αρχίσει η τελευταία περίοδος

-74-66, 7:15' πριν το τέλος

-76-68. Το παλεύει το ΑΠΟΕΛ με κορυφαίο τον Τζάκσον αλλά ο Κεραυνός κρατά διαφορά ασφαλείας

-Τρίποντο από τους γαλαζοκίτρινους που βγάζουν και την άμυνα. 78-71 και time out. 5 λεπτά πριν τέλος