ΤΕΣΣΑΡΑ με… ιπτάμενο ΓΙΑΚΟΛΙΣ! (φώτος)

Άνετη επικράτηση για το ΑΠΟΕΛ επί της Νέας Σαλαμίνας με 4-0, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντόνιο Γιάκολις οποίος σκόραρε δις  (σ.σ 10΄, 74΄/ τα πρώτα του γκολ με το ΑΠΟΕΛ). Ο Τάμαρι το 2-0 (45+3), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράις διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα (90+4). Στους 61 βαθμούς η ομάδα του Πάολο Τραμεντζάνι και στο +7 από τον Απόλλωνα που έχει αγώνα λιγότερο. Συνεχίζει με 37 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα που υστέρησε στο σημερινό ματς. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικό στο πρώτο ημίχρονο και με λίγη τύχη θα μπορούσε για περισσότερα από 2 γκολ. Είχε 13 τελικές και ο αντίπαλος καμία τελική! Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ κατέβασε ταχύτητα, η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράση, αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμη δύο γκολ.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το ΓΣΠ...

1΄ Έναρξη αγώνα

5΄ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

7΄ Πρώτη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Κατέβασε με το στήθος ο Σόουζα στον Ζαχίντ, έκανε το σουτ αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο Λύτρας

7΄ Άστοχο σουτ του Νατέλ εκτός περιοχής

9΄ Νέα τελική με Νατέλ, στη δεξιά γωνία ο Λύτρας έπεσε και έδιωξε

10΄ ΓΚΟΛ/Ο Γιάκολις το 1-0! Κάθετη από τον Σόουζα, πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο Λύτρα ο Κροάτης άσος!

13΄ Καλή στιγμή με Ζαχίντ, άστοχο το σουτ

14΄ Φάτσα με τον Λύτρα ο Ζαχίντ, έκανε το πλασέ και απόκρουση από τον Ελλαδίτη κίπερ

20΄ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Νατέλ, έδιωξε σε νέο κόρνερ ο Λύτρας

23΄Ευκαιρία με Τάμαρι για το 2-0. Μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το πλασέ και είπε ΟΧΙ ο Λύτρας

25΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νατέλ, δεν πήγε στο... στόχο η μπάλα

-Σαφώς ανώτερο το ΑΠΟΕΛ, θα μπορούσε ήδη για περισσότερα γκολ. Δεν αισθάνθηκε καμία απειλή ο Βάτερμαν από τους φιλοξενούμενους

30΄ Πρόβλημα με Νικόλα Ιωάννου. Ενοχλήσεις κάτω χαμηλά στο αριστερό του πόδι. Σήκωσε... Μερκή ο Πάολο Τραμεντζάνι

31΄ Ξανά... μέσα στο τερέν ο Ιωάννου

32΄ Στο 71% η κατοχή μπάλας για το ΑΠΟΕΛ έναντι 29% του αντιπάλου

33΄ Έστειλε τρεις παίκτες για ζέσταμα ο Σάββας Πουρσαϊτίδης- Νουρ, Σεργίου και Σικόρκσι

37΄ Σουτ από τον Σόουζα, κόντρα και κόρνερ

41΄ Κίτρινη στον Καρλάο για φάουλ στον Κίνγκσλεϊ

43΄ Κίτρινη στον Φουστάρ για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Νατέλ

3 λεπτά καθυστερήσεις

45+2 Δυνατό σουτ με το αριστερό ο Τάμαρι εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα

45+3 ΓΚΟΛ/ Σκοράρει ο Τάμαρι... Ασυνεννοησία Γκαρσία-Λύτρα, έγινε κάτοχος της μπάλας ο Τάμαρι και εύκολα το 2-0. Ασίστ ο Ζαχίντ Στο ξεκίνημα της φάσης η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε φάουλ σε διεκδίκηση της μπάλας του Μαργκάσα με τον Ζαχίντ

Λήξη ημιχρόνου

13-0 τελικές υπέρ του ΑΠΟΕΛ. ΕΔΩ περισσότερα

Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 46' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Τιάγκο σε πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα άουτ! Πρώτη τελική για τους "ερυθρόλευκους"

47΄ Κίτρινη στον Γκαρσία

53΄ Άστοχη κεφαλιά του Καρλάο

57΄ Σκοράρει ο Φουστάρ με κεφαλιά, αλλά σωστά είναι υψωμένο το σημαιάκι του βοηθού για οφσάιντ

63΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάκολις, έπεσε στη δεξιά γωνία και έδιωξε τη μπάλα ο Λύτρας

-Σε χαμηλό... τέμπο η ομάδα του Πάολο Τραμεντζάνι-Καμία σχέση με την εικόνα του πρώτου 45λεπτου. Η Νέα Σαλαμίνα προσπαθεί να σκοράρει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αποτελέσματος

70΄ Πρώτη αλλαγή-Ο Νατέλ στον πάγκο, μέσα ο Μπέζιακ

71΄ Άστοχος ο Τάμαρι με φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την περιοχή

74΄ ΓΚΟΛ/ Μαζεμένα τα πρώτα γκολ του Γιάκολις! Υπέροχο τελείωμα με δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή και 3-0. Δεύτερη ασίστ στο ματς ο Ζαχίντ