ΔΙΠΛΟ… και Happy Birthday! (φώτος)

Ανήμερα των 65ων του γενεθλίων ο Απόλλωνας επικράτησε χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα της Ομόνοιας με 2-0 μέσα στο ΓΣΠ επαναφέροντας την διαφορά από το ΑΠΟΕΛ στους 4 βαθμούς.

Ζελάγια στο 5΄και Ψύχας στο 59΄τα γκολ για τους γαλάζιους οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες.

Με δέκα από το 73΄η Ομόνοια η οποία έκανε ένα κακό πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι είχαν περισσότερη διάθεση όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Τους 57 βαθμούς έφτασε ο Απόλλων, στους 36 έμεινε η Ομόνοια. Αγωνιούν στον Απόλλωνα για τον Σακέτι ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το ματς. Το ντεμπούτο του με την φανέλα της Ομόνοιας πραγματοποίησε ο Χαραλάμπους.

1΄Σέντρα στο ΓΣΠ

2΄Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Ομόνοια.

*Είναι πολύ δυνατός ο άνεμος στο ΓΣΠ.

5΄ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ζελάγια, 0-1. Ο Αργεντινός έφυγε απέναντι από τον Παναγή και τον νίκησε με πλασέ. Άνοιξε νωρίς το σκορ ο Απόλλωνας.

14΄Φάουλ για τον Απόλλωνα σε καλό σημείο για γέμισμα στην περιοχή.

Το εκτέλεσε ο Μπρου απομάκρυνε ο Βύντρα.

28΄Μετά το γκολ του Ζελάγια δεν έχουμε δει κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες.

39΄Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ζελάγια γύρισε παράλληλα μέσα στην περιοχή με τον Στυλιανού να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

**Ο Απόλλωνας σκόραρε νωρίς και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα να ελέγξει το ματς μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Από την άλλη η Ομόνοια έκανε ένα μέτριο ως κακό πρώτο ημίχρονο χωρίς ευκαιρία. Οι φιλάθλοι του τριφυλλιού αποδοκίμασαν έντονα την ομάδα τους στο τέλος του ημιχρόνου για τη μέχρι στιγμής εμφάνιση της.

46΄Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

48΄Φάουλ του νεαρού Χαραλάμπους στον Σακέτι. Ο διαιτητής κιτρίνισε τον 17χρονο άσος της Ομόνοιας. Ο Αργεντινός φαίνεται να μην μπορεί να συνεχίσει.

52΄Σέντρα του Μαυρία στην περιοχή ο Κολοβός προσπάθησε με γυριστό να απειλήσει, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

54΄Εκτός ο Σακέτι, μέσα ο Ψύχας

59΄ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ψύχα, 0-2! Πολύ ωραίο γκολ από τον νεαρό. Ο Πέδρο γύρισε στην περιοχή με τον 20χρονο να γυρίζει το κορμί του με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Παναγή.

63΄Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Γκόμεθ. Ο Ισπανός με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα έξω.

69΄Ο Σκέμπρι μέσα από την περιοχή έκανε ένα αδύναμο πλασέ το οποίο δεν ήταν ικανό να απειλήσει την εστία του Παναγή.

72΄Σουτ από τον Ντάρμπισαϊαρ έδιωξε ο Βάλε.

73΄Δεύτερη κίτρινη στον Σοάρες για φάουλ στον Ζελάγια, με 10 η Ομόνοια!

76΄Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βύντρα έκανε τη κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι.

Υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς Ομόνοιας ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή όμως αυτό δεν έγινε.

81΄Σουτ από τον Κολοβό, η μπάλα λίγο έξω.

83΄Μεγάλη φάση για την Ομόνοια με τον Κολοβό. Ο Ελλαδίτης σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Βάλε.

86΄Σουτ από τον Ζελάγια, έδιωξε σε κόρνερ ο Παναγή.