Νίκη με ανατροπή η Ανόρθωση- Και μαθηματικά στη Β' ο Ερμής (φώτος)

Νικήτρια σ’ ένα ανοικτό παιχνίδι η Ανόρθωση που επικράτησε με 3-2 του Ερμή. Η «Μεγάλη Κυρία» βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά «απάντησε» με τρια γκολ και πήρε σημαντικό προβάδισμα όπου και το διατήρησε μέχρι το τέλος. Μείωσε ο Ερμής στα τελευταία στάδια αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα παρότι πάλεψε το ματς. Στην Β’ κατηγορία και μαθηματικά η ομάδα της Αραδίππου. Δυο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα από τον ρεφ Ψευδιώτη. Στους 39 βαθμούς έφθασε η Ανόρθωση, στους 13 ο Ερμής. Ευκαιρίες σε νεαρούς από τις δυο ομάδες, ντεμπούτο για την ομάδα του Στρέπελ πραγματοποίησε ο Νικόλας Παναγιώτου. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

- Έναρξη στο ματς

- 1' Ένα μικρό πρόβλημα αντιμετώπισε ο Βίκτορ, σηκώθηκε και αγωνίζεται κανονικά.

- 4' Γύρισμα του Πηλέα στη περιοχή, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την περιοχή της Ανόρθωσης δεν μπόρεσαν του Ερμή να κάνουν τελική προσπάθεια.

- 8' Πιο ορεξάτος ο Ερμής...

- 15' Γύρισμα του Ντούρις στην περιοχή, ο Μπουφ πήγε με τακουνάκι να σκοράρει, μάζεψε ο Φιρινίδης.

- 21' Πρώτη τελική και για τον Ερμή. Ο Κατσιατής μέσα από τη περιοχή έκανε το συρτό σουτ, εύκολα ο Δημητρίου.

- 25' ΓΚΟΛ για τον Ερμή! Ο Ντε Μέλο με κεφαλιά κάνει το 0-1. Στημένο του Πηλέα, έπιασε την κεφαλιά ο Βραζιλιάνος και άνοιξε το σκορ.

- 26' Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Κατσιατή οποίος από τα αριστερά, έκλεισε προς τα μέσα έκανε το σουτ η μπάλα μόλις άουτ!

- 28' Σέντρα του Μπεσάτ, κεφαλιά του Πράνιτς, μακριά από την εστία του Φιρινίδη η μπάλα.

- 29' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ερμή. Γύρισμα του Πηλέα, ο Ντε Μέλο το δυνατό σουτ, ασταθής απόκρουση του Δημητρίου, πήρε το ριμπάουντ ο Ντεβέσα, κακό σουτ.

- 30' Ο Μπεσάτ στη περιοχή έδωσε παράλληλη πάσα στον Ντούρις όπου σε πλεονεκτική θέση δεν βρήκε σωστά τη μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία για την ισοφάριση.

- 33' Σέντρα του Μπεσάτ με στόχο τον Ντούρις, Φιρινίδης-Μπανούσης μπερδεύονται με την μπάλα να μένει "ζωντανή" στη μικρή περιοχή, ο Σλοβάκος φορ πήγε να σκοράρει αλλά έκανε επιθετικό φάουλ στον αμυντικό του Ερμή.

- 35' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση που ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Στεφανέλι με κεφαλιά φέρνει στα ίσα το ματς. Ο Μπεσάτ σε ακόμη μια "φαρμακερή" μπαλιά, βρήκε τον Αργεντινό όπου με φοβερό άλμα κέρδισε τον Μπανούση και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

- 38' Δυνατό σουτ του Ιωάννου, δύσκολη απόκρουση του Φιρινίδη.

- 40' Σουτ του Ντε Μέλο μέσα από την περιοχή της Ανόρθωσης, άουτ η μπάλα.

- 43' Aδύναμο πλασέ του Στεφανέλι στην αγκαλιά του κίπερ του Ερμή η μπάλα.

Τέλος ημιχρόνου

- Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 52' Πρώτη τελική για την Ανόρθωση στο 2ο ημίχρονο. Ο Στρούνα το γέμισμα, ο Στεφανέλι υποδέχεται ωραία την μπάλα αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του πέρασε πάνω από το δοκάρι του Φιρινίδη.

- 53' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 2-1. Ο Σίντεφελντ με πλασέ γυρίζει το ματς. Στημένο του Πράνιτς, ο αμυντικός της "Κυρίας" αφύλακτος από κοντά νίκησε τον Φιρινίδη.

- 54' Ευκαιρία και για τρίτο γκολ, ο Μπουφ το δυνατό σουτ η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φιρινίδη.

- 60' Σέντρα του Ψάλτη, δεν βρίσκει την μπάλα ο Ντε Μέλο, χάνεται η ευκαιρία για τον Ερμή.

- 67' Μακρινό σουτ του Βίκτορ, άουτ.

- 70' Πέναλτι για την Ανόρθωση. Ο Στεφανέλι έκανε το γέμισμα στη περιοχή, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Ψάλτη που πάντως το είχε "κολλημένο" στο σώμα. Ο Ψευδιώτης σφύριξε τη παράβαση.

- 71' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 3-1. Εύστοχος ο Ντούρις από τα 11 βήματα.

- 73΄ Κίτρινη στον Μπουλά

- 74' Κόρνερ για τον Ερμή, κεφαλιά του Ντε Μέλο από κοντά, η μπάλα άουτ.

- 76' Ευκαιρία με τον Στεφανέλι, ο Αργεντινός έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, κόρνερ η μπάλα.

- 78' Πέναλτι για τον Ερμή! Διεκδίκηση ανάμεσα σε Μπεσάτ και Μπουλά, στο έδαφος ο Αφρικανός με τον Ψευδιώτη να σφυρίζει τη παράβαση.

- 79' Κίτρινες σε Κοφί και Σίντεφελντ για διαμαρτυρίες.

- 79' ΓΚΟΛ για τον Ερμή που μειώνει σε 3-2. Ο Μπουλά είναι εύστοχος από τα 11 βήματα.

- 89' Κόρνερ του Κοφί, κεφαλιά του Βίκτορ πάνω στη γραμμή διώχνει ο Ντε Μέλο.