Ντέρμπι με τέσσερα γκολ και το ΑΠΟΕΛ στον τελικό! (φώτος)

ΕΝΠ και ΑΠΟΕΛ πάλεψαν για την πρόκριση στο Παραλίμνι, με τους γαλαζοκίτρινους να πανηγυρίζουν στο τέλος. Το 2-2 σε συνδυασμό με το 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, έστειλε την ομάδα του Πάολο Τραμεντζάνι στον τελικό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6' με τον Πίττα για να ισοφαρίσει ο Αλωνεύτης στο 27'. Στο 36' η ΕΝΠ μπήκε ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης με το γκολ του Ουντότζι όμως στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που άλλαξε ήταν το... τελικό σκορ, στο 93' με το γκολ του Βιντιγκάλ. Το www.kerkida.net ήταν στο "Τάσος Μάρκου".

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στο Παραλίμνι

-6' ΓΚΟΛ οι βυσσινί στην πρώτη φάση του αγώνα! Ο Πίττας μπήκε στην περιοχή από δεξιά, αμαρκάριστος σούταρε δυνατά από κοντά και νίκησε τον Ρόμο. 1-0 και η ΕΝΠ ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα

-15' Κρατά την μπάλα το ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ και γυροφέρνει την περιοχή του Κλέιμαν όμως δεν έχει απειλείσει μέχρι στιγμής

-25' Πρώτη τελική για τους γαλαζοκίτρινους με διαγώνιο σουτ του Μπέζιακ από δεξιά, πάει έξω

-27' ΓΚΟΛ, ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ! Ο Βιντιγκάλ έκανε συρτή μπαλιά από δεξιά και ο Αλωνεύτης μετά από μπέρδεμα και με αρκετή δόση τύχης, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά. Υπάρχουν διαμαρτυρίες για χέρι από τους γηπεδούχους. Η μπάλα χτυπά στο χέρι του Αλωνεύτη κατά την πτώση, όμως δεν υπάρχει πρόθεση από τον παίκτη του ΑΠΟΕΛ

-28' Κίτρινη στον Ολίβα

-29' Μέσα ο Μουλαζίμης, έξω ο Ολίβα που αντιμετωπίζει πρόβλημα

-31' Ο Βούρος προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Κλέιμαν, που μάζεψε εύκολα

-36' ΓΚΟΛ, ξανά μπροστά η ΕΝΠ. Τεράστιο λάθος από τον Ρόμο, ο Ουντότζι έκλεψε και σκόραρε σε κενή εστία. Η φάση ξεκίνησε με βαθιά μπαλιά του Μουλαζίμη με τον Ρουέδα να προσπαθεί να προστατέψει τη μπάλα μέχρι να βγει ο Ρόμο να την μαζέψει. Τελικά ο Ισπανός πάσαρε στον τερματοφύλακά του την τελευταία στιγμή, αυτός έκανε κακό κοντρόλ και ο παίκτης της ΕΝΠ έκλεψε και σκόραρε

-37' Τελική για το ΑΠΟΕΛ με τον Αλωνεύτη από πολύ πλάγια να πλασάρει και τον Κλέιμαν να διώχνει σε κόρνερ

-40' Πάει να γίνει ξανά λάθος ανάμεσα σε Ρουέδα και Ρόμο. Ο Ισπανός πάσαρε στον Βενεζουελάνο που αιφνιδιάστηκε αλλά απομάκρυνε τελικά τη μπάλα

-42' Πλασέ του Ουντότζι από πολύ μακριά, ο Ρόμο μαζεύει χωρίς πρόβλημα

-Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Μεγάλο παιχνίδι στο Παραλίμνι. Με το 2-1 προκρίνεται το ΑΠΟΕΛ, με ένα γκολ η ΕΝΠ κάνει δική της την πρόκριση

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

-50' Σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Ρόμο

-51' Σέντρα-σουτ του Φατσινέτι από αριστερά, η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι

-58' Κίτρινη στον Ρουέδα για φάουλ στον Ουντότζι

-59' Ο Γιάκολις στη θέση του Αλωνεύτη

-61' Κίτρινη και στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Αντωνίου

-65' Αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Χωρίς ρίσκο οι δυο ομάδες αφού η πρόκριση είναι σε... λεπτή γραμμή. Η ΕΝΠ αν δεχθεί γκολ ουσιαστικά αποκλείεται ενώ και το ΑΠΟΕΛ αν δεχθεί ακόμα ένα γκολ, θα πρέπει να σκοράρει

-66' Ο Σερμπάκοφ στη θέση του Ζάρατε που δεν μπορεί να συνεχίσει

-72' Ο Εφραίμ στη θέση του Μπέζιακ

-73' Κίτρινη στον Μοράις για τράβηγμα στον Πίττα

-75' Ευκαιρία μετά από πολλή ώρα. Κόρνερ από τον Ντε Βινσέντι και κεφαλιά του Ρουέδα, λίγο έξω

-79' Ο Κολοκούδιας παίρνει τη θέση του Κοσμά

-79' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Ουντότζι έκανε την κεφαλιά εξ επαφής μετά από σέντρα του Ριέρα και ο Ρόμο έσωσε την ομάδα του

-81' Πολύ καλή φάση και για τους γαλαζοκίτρινους. Διαγώνιο, δυνατό σουτ από τον Φατσινέτι, έδιωξε ο Κλέιμαν

-82' Κίτρινη στον Εφραίμ, 4η για παίκτη του ΑΠΟΕΛ

-86' Ο Αρτυματάς στη θέση του Ζαχίντ

-88' Κίτρινη στον Πίττα για φάουλ στον Ρουέδα

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' ΓΚΟΛ, 2-2. Μεγάλο λάθος στον χώρο του κέντρου από τον Ριέρα. Ο Ντε Βινσέντι έκλεψε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βιντιγκάλ που "σφράγισε" την πρόκριση

-Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ζάρατε (66' Σερμπάκοφ), Κοσμά (79' Κολοκούδιας), Ουντότζι, Ολίβα (29' Μουλαζίμης), Αντωνίου, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουραντζε, Πίττας

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Φατσινέτι, Μοράις, Βιντιγκάλ, Ζαχίντ (86' Αρτυματάς), Αλωνεύτης (59' Γιάκολις), Ντε Βινσέντι, Μπέζιακ (72' Εφραίμ)

Κίτρινες: Ολίβα, Πίττας / Ρουέδα, Ντε Βινσέντι, Μοράις, Εφραίμ

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου
Α' Βοηθός Διαιτητής: Μάριος Δημητριάδης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέας Π. Ανδρέου
4ος Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή
Παρατηρητής Διαιτησίας: Κώστας Καπιτανής