Το μοίρασαν… Πίττας και Ράγιος! (φώτος)

Κρατούσε τη νίκη μέχρι το 85΄ αλλά ένα λάθος στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Ράγιος να ισοφαρίσει σε 2-2. Η ΕΝΠ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπερ της προβάδισμα που θα της έδινε μεγάλη «ανάσα» και συμβιβάστηκε στην ισοπαλία με την Ανόρθωση. Από δυο γκολ Ράγιος και Πίττας που έκαναν εξαιρετικό ματς. Αποτέλεσμα που δεν ευνοεί τους γηπεδούχους αφού έμειναν στο -3 από Αλκή και Δόξα. Στους 26 βαθμούς η ΕΝΠ, στους 30 η Ανόρθωση. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο «Τάσος Μάρκου».

- Έναρξη στο ματς

- 5' O ισχυρός άνεμος επηρεάζει κάπως τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

- 6' Πρώτη μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Ο Ράγιος έφυγε από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή, μοίρασε τη κατάλληλη στιγμή στον Στεφανέλι με τον Αργεντινό να κάνει το σουτ και τον Κλέιμαν να αποκρούει. Δεν υπάρχει οφσάιντ αφού ο Ράγιος καλύπτεται. Ο Στεφανέλι ήταν μόνος μέσα στη περιοχή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ισραηλινό κίπερ.

- 9' Πρώτη τελική και για την Ένωση. Ο Μαϊσουράντζε εκτός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, ο Δημητρίου με διπλή προσπάθεια αποκρούει.

-9 ' Ο Ριέρα απέναντι από τον Δημητρίου, έκανε το πλασέ ο Ισπανός, με τα πόδια διώχνει ο κίπερ της Κυρίας.

- 10' Ο Ουντότζι στη περιοχή κάνει το πλασέ αποκρούει ο Δημητρίου.

- 11' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 0-1! Ο Ράγιος σκοράρει! Ο Ντούρις στη περιοχή, γύρισε προς το μέρος του Ισπανού και αυτός με βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ΕΝΠ άγγιξε το γκολ σε τρεις περιπτώσεις, η Ανόρθωση τιμώρησε τους γηπεδούχους μετά από ένα λάθος στην άμυνα.

- 18' Μικρή διακοπή στο ματς, ο Πράνιτς στο έδαφος

- 22' Επανέναρξη στο παιχνίδι, ο Πράνιτς δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο Μιχάλης Ιωάννου ετοιμάζεται να πάρει τη θέση του Κροάτη χαφ

- 24' Φάουλ κέρδισε η ΕΝΠ σε καλό σημείο. Ο Μηνάς εκτέλεσε, με διπλή προσπάθεια αποκρούει ο Δημητρίου

- 26' Σουτ του Ντούρις, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 33' Κίτρινη σε Μηνά Αντωνίου

- 36' Κίτρινη στον Ιωάννου

- 38' Ο Ουντότζι απέναντι από τον Δημητρίου, ο Αφρικανός δεν προλαβαίνει τη τελευταία στιγμή να ακουμπήσει την μπάλα, μπλοκάρει ο κίπερ της Κυρίας.

- 42' Πιέζει πολύ η ΕΝΠ που προσπαθεί να ισοφαρίσει πριν το τέλος του ημιχρόνου.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο

- 45+1' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ και 1-1 με τον Πίττα! Ο Ουντότζι πίεσε και έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Πίττα στο ύψος της περιοχής, αυτός έκανε το συρτό σουτ, ο Δημητρίου δεν αντέδρασε σωστά και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τον Φελκ για το γκολ της ομάδας του.

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

Με την είσοδο του Ζάρατε γίνεται πιο επιθτική η ΕΝΠ. Με δυο επιθετικούς η ομάδα του Φελκ, Ουντότζι-Πίττας οι δυο φορ.

- 51' Στημένο του Ολίβα, η προσπάθεια του Κυριάκου, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Δημητρίου

- 52' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 2-1! Ο Πίττας γυρίζει το ματς με δυο προσωπικά γκολ! Ο Κύπριος φορ μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, ο Δημητρίου απέκρουσε, πήρε το ριμπάουντ, πέρασε τον κίπερ της Ανόρθωσης και πλάσαρε εύστοχα.

- 60' Δυνατό σουτ του Στεφανέλι από απόσταση, η μπάλα μόλις άουτ! Καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

- 64' Εκτέλεση φάουλ ο Ριέρα, ο Αγγελή μόνος στο δεύτερο δοκάρι, δεν κάνει καλό σουτ, η μπάλα άουτ!

- 65' Κίτρινη στον Ουντότζι

- 66' Εξαιρετικός συνδυασμός από τους γηπεδούχους, η μπάλα φτάνει στον Πίττα, ο σκόρερ των δυο τερμάτων έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, ο Δημητρίου έδιωξε σε κόρνερ.

- 71' Ξεχωρίζει ο Μαϊσουράντζε που κάνει τρομερό παιχνίδι.

- 72' Κόρνερ του Ριέρα, κεφαλιά του Φυτανίδη, μαζεύει ο Δημητρίου.

- 73' Ο Μπέκα μπήκε στη περιοχή έχασε το κοντρόλ μαζεύει ο Κλέιμαν. Ο Ισραηλινός στο πέσιμο του ένιωσε ενοχλήσεις και μένει στο έδαφος. Ανησυχία για τους "βυσσινί". Σηκώθηκε ο Κλέιμαν.

- 78' Στου έδαφος ο Ολίβα. Γίνεται αλλαγή ο αριστερός μπακ του Φελκ. Ο Μουλαζίμης στον αγωνιστικό χώρο.

- 80' Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αγωνία στο "Τάσος Μάρκου".

- 81' Ο Ριέρα στη περιοχή, ο Ισπανός μοίρασε στον Πίττα, το σουτ του πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου!

- 85' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και πάλι με τον Ράγιος και 2-2! Κενό στην άμυνα της ΕΝΠ, ο Μπέκα γύρισε στη περιοχή και ο Ισπανός ανενόχλητος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

- 90+2' Φάση διαρκείας μέσα στη περιοχή της Ανόρθωσης, οι "βυσσινί" δεν καταφέρνουν να κάνουν τελική προσπάθεια και χάνεται η ευκαιρία για το 3-2.

- 90+5' Φοβερή ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Ριέρα μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις δίπλα από το δοκάρι του Δημητρίου.