"Άσσος" με Γκονζάλεθ το ντέρμπι στην ΑΡΕΝΑ! (φώτος)

Η ΑΕΚ πήρε το μεγάλο παιχνίδι στην ΑΡΕΝΑ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ παρόλο που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 61'. Το γκολ του Γκονζάλεθ έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους (1-0) και το πρωτάθλημα πήρε ξανά... φωτιά, ενώ οι Λαρνακείς είναι πλέον στο κόλπο για την 2η θέση αφού είναι στο "πλην 3" από τον Απόλλωνα. Δοκάρι για τους γαλαζοκίτρινους στο 96' με τον Ντε Βινσέντι. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-2' Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ για μαρκάρισμα του Βούρου στον Γιάννου

-3' Ζητά πέναλτι και το ΑΠΟΕΛ για μαρκάρισμα του Ακοράν στον Τάμαρι

-Διαμαρτυρίες από τις δυο κερκίδες για τις δυο αυτές φάσεις

-5' Ένταση στην ΑΡΕΝΑ στα πρώτα λεπτά. Διαμαρτυρίες από παίκτες και κερκίδα της ΑΕΚ που ζητάνε κίτρινη στον Μοράις μετά από φάουλ στον Ακίνο

-6' Πρώτη μεγάλη φάση με έξυπνο σουτ του Ντε Βινσέντι από μακριά, ο Τόνιο σε κόρνερ

-9' Καλή στιγμή και για τους γηπεδούχους, με συρτό σουτ του Σάστρε από μακριά. Ο Βάτερμαν έπεσε και μπλόκαρε

-11' Κίτρινη στον Καρλάο για φάουλ στον Τρισκόφσκι. Ήταν στο όριο και χάνει το ντέρμπι με τον Απόλλωνα

-15' Κίτρινη και στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Κάσες

-18' Ξανά έντονες διαμαρτυρίες, αυτή την φορά από το ΑΠΟΕΛ. Ζητάνε πέναλτι οι γαλαζοκίτρινοι για μαρκάρισμα του Γκαρσία στον Τάμαρι

-23' Ο Φλοριάν στη θέση του Ακίνο που αποχώρησε με πρόβλημα δυο λεπτά νωρίτερα

-26' Νέες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή. Από την ΑΕΚ αυτή την φορά που ζητά δεύτερη κίτρινη στον Καρλάο για φάουλ στον Φλοριάν. Πολλή ένταση στην ΑΡΕΝΑ από το πρώτο λεπτό

-Μισάωρο στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ κρατά την μπάλα, το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις να σκοράρει. Χωρίς πολλές φάσεις η αναμέτρηση

-32' Κίτρινη στον Γιάκολις

-36' Κίτρινη στον Γιάννου για φάουλ στον Σόουζα

-38' Κίτρινη στον Γκονζάλεθ για φάουλ στον Νατέλ. Ήταν στο όριο και χάνει Σαλαμίνα. Πέμπτη κίτρινη σε λιγότερο από 40 λεπτά παιχνιδιού

-40' Καλό χτύπημα φάουλ από τον Ντε Βισνέντι, δύσκολα ο Τόνιο

-41' Ακόμα μια κάρτα. Στον Καζού αυτή την φορά που σταμάτησε τον Ακοράν στην αντεπίθεση

-42' Κίτρινη και στον Ακοράν για φάουλ στον Τάμαρι. Εφτά κίτρινες μέχρι στιγμής!

-44' Ζητάνε κίτρινη (και αποβολή) του Γιάννου οι γαλαζοκίτρινοι για φάουλ στον Ιωάννου

-45' Κίτρινη και στον Τρουγιόλς

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+3' Φαλτσαριστό σουτ του Ντε Βινσέντι εκτός περιοχής, άστοχο

-Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-51' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις γέμισε από δεξιά και ο Νατέλ αμαρκάριστος εξ επαφής έστειλε έξω την κεφαλιά

-53' Σουτ του Νατέλ, με τα πόδια ασταθώς αποκρούει ο Τόνιο και στην συνέχεια η φάση σταματά για οφσάιντ

-60' Mπήκε καλύτερα η ομάδα του Τραμεντζάνι στο δεύτερο ημίχρονο

-61' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Ακοράν. Φάουλ στον Σόουζα, δεύτερη κίτρινη και αποβολή

-66' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΚ στην πρώτη της φάση στο δεύτερο μέρος. Μετά από φάουλ η μπάλα στρώθηκε στον Γκονζάλεθ που με δυνατό, συρτό σουτ μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ!

-67' Ο Τέτε στη θέση του Τζέφρεν

-72' Ο Βιντιγκάλ στη θέση του Μοράις

-72' Απειλεί με το που μπήκε ο νεαρός Πορτογάλος. Μετά από κόρνερ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε έξω

-74' Μέσα ο Λαρένα, έξω ο Τρισκόφσκι. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Ιντιάκεθ

-77' Ο Μπέζιακ στη θέση του Καζού. Ρισκάρει προ της ήττας ο Τραμεντζάνι

-79' Σουτ του Βιντιγκάλ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, σε κόρνερ ο Τόνιο. Πολύ καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ

-86' Κίτρινη στον Σόουζα

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-Πιέζει το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν μπορεί να φτιάξει τη μεγάλη φάση

-95' Σουτ του Σόουζα από το ύψος της περιοχής, κοντράρει και πάει κόρνερ

-96' ΔΟΚΑΡΙ για τους φιλοξενούμενους με τον Ντε Βινσέντι εξ επαφής! Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ

-Τέλος, το τρίποντο στην ΑΕΚ

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Γκαρσία, Σάστρε, Κάσες, Ακοράν, Τζέφρεν (67' Τέτε), Ακίνο (23' Φλοριάν), Γιάννου, Τρισκόφσκι (74' Λαρένα)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Γιάκολις, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού (77' Μπέζιακ), Μοράις (72' Βιντιγκάλ), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Νατέλ

Κίτρινες: Γιάννου, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς / Καρλάο, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις, Καζού, Σόουζα

Κόκκινες: Ακοράν (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαράλαμπος Χαραλάμπους
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γιώργος Γκίνος
4ος Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου