ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ η Barcelona FA (φώτος)

Η Barcelona FA Pyrgos Limassol αναδείχτηκε σήμερα Κυπελλούχος Γυναικών. Νίκησε με 4-0 την Ομόνοια στον τελικό που φιλοξενήθηκε και φέτος στο Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας και κατέκτησε το τρόπαιο.

Η Barcelona FA άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με κοντινό σουτ της Freda μετά από εκτέλεση κόρνερ και στο 34ο λεπτό η Άντρη Βιολάρη με σουτ από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Το 3-0 πέτυχε η Freda στο 73ο λεπτό και στο 88ο λεπτό η Elloh διαμόρφωσε το 4-0.

Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν από το Γενικό Διευθυντή της ΚΟΠ Ανθούλη Μυλωνά οι απονομές στις δύο ομάδες.

Ομόνοια: Κουζαλή, Ανδρονίκου, Ιωάννου, Κλεοβούλου (76' Τάνεβα), Ελίνα Παναγιώτου, Κλεάνθους (90' Ζαμάνη), Παπαδοπούλου, Ξυλούρη, Ρήγα, Μ. Παναγιώτου (88' Αστανιού), Ευθυβούλου

Barcelona: Πιρές, Ιωάννου (77' Δημητρίου), Ευριπίδου, Ζαμπά, Ακαφού, Ρομουάλτ, Σολωμού (90' Νικολάου), Βιολάρη, Freda, Elloh, Τσίπερ (90' Κυριακίδη).

*Τον αγώνα διαιτήτευσε η Χρύσω Γεωργίου (Ξένια Ηροδότου, Άντρη Σαϊττη).

Το Κύπελλο διοργανώθηκε και φέτος με τη μορφή του Final Four και η Barcelona FA απέκλεισε με 1-0 την πρωταθλήρια ομάδα Apollon Ladies και η Ομόνοια Λευκωσίας επίσης με 1-0 τη Λευκοθέα Λατσιών στη διαδικασία της παράτασης.

Η Ομόνοια απέκλεισε στην προκριματική φάση την Πάφια με 2-0 και στην προημιτελική φάση το ΘΟΪ Λακατάμιας με 1-0.

Η Barcelona FA στην προημιτελική φάση απέκλεισε τη Champions Ύψωνα με 12-0.