ΝΙΚΗ στις καθυστερήσεις με σκόρερ... Χρυσοστόμου! (Φώτος)

Ανοικτό παιχνίδι στο "Αμμόχωστος", στο φινάλε του πρωταθλήματος. Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας έπαιξαν επιθετικά και έψαξαν την νίκη, με τους "ερυθρόλευκους" να σκοράρουν στις καθυστερήσεις και να φτάνουν στη νίκη με 2-1.

Η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε στο πρώτο μέρος με τον Ελουντού ενώ ο Απόλλωνας ισοφάρισε στην επανάληψη με τον Σκεμπρι. Το νικητήριο γκολ ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Χυσοστόμου (είναι 16,5 ετών) που σκόραρε στο ντεμπούτο του!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα στην 5η θέση και οι φιλοξενούμενοι στην 3η θέση.

-3' Πρώτο σουτ του αγώνα με τον Κωστή, κόντραρε και μπλόκαρε ο Κίσσας.

-10' Κρατά περισσότερο μπάλα η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο δεκάλεπτο.

-20' Διάθεση, τρεξίματα αλλά χωρίς τελικές προσπάθειες ο αγώνας.

-25' Σουτ του Ψύχα, μπλοκάρει ο Λύτρας.

-26' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα! Ο Ελουντού έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Κίσσα και με πλασέ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0!

-28' Κοντά και σε δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι. Ο Κίνγκσλεϊ ελίχθηκε εντός περιοχής και έκανε το σουτ με το αριστερό, με τον Κίσσα να αντιδρά σωστά και να διώχνει με τα πόδια.

-40' Άστοχο σουτ από τον Σιαθά, σε καλή θέση.

-44' Γύρισμα του Ελουντού, δεν πρόλαβε ο Κίνγκσλεϊ, το σουτ του Κωστή ψηλά έξω.

-45'+1 Ωραία ενέργεια του Ελουντού και σέντρα, η κεφαλιά του Σιαθά έξω.

-56' 10λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάτι αξιόλογο.

-56' Ωραία κάθετη κίνηση του Κωστή που... πάτησε περιοχή και δέχθηκε την πάσα, κάνοντας το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-61' Σουτ του Σπόλιαριτς από καλή θέση, κόντρασε στον Νικολάου και έφυγε σε κόρνερ.

-67' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Σκέμπρι! Μετά από σέντρα από αριστερά, ο Μαλτέζος φορ με κεφαλιά νίκησε τον Λύτρα για το 1-1.

-70' Κίτρινη στον Σελίμοβιτς για φάουλ στον Σιαθά. Πρώτη στο ματς.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-90' Καλό σουτ του Νουρ, με τα πόδια έδιωξε ο Κίσσας.

-90+2' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κορέια και λανθασμένη έξοδο του Κίσσα, ο νεαρός Χρυσοστόμου με κεφαλιά... έγραψε το 2-1!

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Λύτρας, Σεργίου, Κίνκγσλεϊ (83'Σικόρσκι), Κωστή, Σιαθάς, Μαργκάσα, Νικολάου (67'Πικής), Χρυσοστόμου, Χατζηκωνσταντή, Νουρ, Ελουντού (80'Κορέια).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κίσσας, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Σκέμπρι, Βασιλειάδης (81'Φλουρής), Παπαμιχαήλ, Ψύχας (78'Μ. Ανδρέου), Μήτας, Τσολάκης, Σπόλιαριτς, Βασιλείου (88'Ηροδότου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σελίμοβιτς.

Διαιτητής:  Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Βίκτωρος Σωτήρης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας