Ανατροπή και δεύτερη θέση για την ΑΕΚ! (φώτος)

Με νίκη έκλεισε την σεζόν η ΑΕΚ. Κέρδισε με ανατροπή την Ομόνοια με 2-1 και αν το ΑΠΟΕΛ κατακτήσει το κύπελλο, θα ξεκινήσει από τον 2ο προκριματικό του Europa League. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με τον Μόντες και οι γηπεδούχοι το γύρισαν με Γιάννου και Ακίνο. Τελευταίο παιχνίδι στο τριφύλλι για τον Γιάννη Αναστασίου, τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του Νταβίντ Καταλά. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-9' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κολοβός έκανε το πλασέ μέσα στην περιοχή και ο Χριστοδούλου ήταν έτοιμος

-12' Ξανά πολύ καλή φάση για την Ομόνοια. Ο Ραμίρεζ απέναντι στον Χριστοδούλου έκανε το σουτ και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ

-23' Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον Φλοριάν

-30' Κακό το θέαμα. Μόνο δυο καλές φάσεις στο ξεκίνημα για την Ομόνοια και στη συνέχεια παιχνίδι κέντρου

-31' Κίτρινη στον Κολοβό για φάουλ στον Ιωάννου

-34' Τελική για την ΑΕΚ. Ένα συρτό σουτ του Γιάννου στην κίνηση πάει έξω

-43' Ευκαιρία μετά από ώρα. Μακρινό σουτ του Κατελάρη, ο Χριστοδούλου έπεσε και έστειλε σε κόρνερ

-Ακριβώς με την συμπλήρωση 45 λεπτών, ο Ψευδιώτης στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-52' ΓΚΟΛ, 0-1 η Ομόνοια. Ο Μόντες μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ

-54' Κάρτα στον Κατελάρη για φάουλ στον χώρο του κέντρου

-60' Το τριφύλλι χάνει κλασική ευκαιρία. Ο Μόντες εντελώς αμαρκάριστος "φάτσα" με τον Χριστοδούλου, δεν έκανε καλό τελείωμα και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε

-61' Ακόμα μια τελική, με πλασέ του Κολοβού εκτός περιοχής, αποκρούει ξανά ο Χριστοδούλου

-62' Έξω ο Κ.Αναστασίου, μέσα ο Ακίνο

-68' Μέσα ο Κακουλλής, έξω ο Χ. Χαραλάμπους

-72' ΓΚΟΛ, ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Ο Κάσες έκανε το πλασέ, ο Κακουλλής έκοψε πάνω στην γραμμή αλλά ο Γιάννου ήταν εκεί και σε δεύτερο χρόνο έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα

-74' Με ωραία κίνηση ο Ιωάννου μπήκε στην περιοχή αλλά το διαγώνιο σουτ του έφυγε μόλις έξω

-77' Ο Λόρα παίρνει τη θέση του Κολοβού

-80' Χτύπημα φάουλ του Λαρένα, φεύγει λίγο ψηλότερα απ' την εστία

-85' Ο Λοΐζου στη θέση του Μαυρία. Ακόμα ένας μικρός της Ομόνοιας παίρνει χρόνο συμμετοχής

-85' Ο Τρουγιόλς στη θέση του Γκαρσία

-86' Μακρινό πλασέ του Κάσες, ο Μεχιάς έπεσε και απομάκρυνε

-86' ΓΚΟΛ, 2-1 η ΑΕΚ! Ο Ιωάννου σέντραρε από αριστερά, η άμυνα των πρασίνων δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ακίνο από κοντά σούταρε και νίκησε τον Μεχίας

-91' Ο Αντωνιάδης στη θέση του Φλοριάν που καταχειροκροτείται