Τέσσερα γκολ και νίκη για Άχνα στο Κολόσσι

Φιλική νίκη με 3-1 για τον Εθνικό Άχνας κόντρα στον Απόλλωνα, σε "κλειστό" παιχνίδι στο Κολόσσι. Δύο γκολ πέτυχε ο Κοστόφκσι και ένα ο Ιμπραχίμ Κονέ για τον Εθνικό ενώ για τον Απόλλωνα σκόραρε ο Σαρντινέρο.

** Η ενημέρωση έγινε μέσα από την επίσημη σελίδα της Λεμεσιανής ομάδας αφού το παιχνίδι ήταν "κλειστό" για ΜΜΕ και κόσμο

- Σέντρα στην αναμέτρηση

- Η διάταξη του Απόλλωνα
Δημητρίου στο τέρμα, δεξιά ο Βασιλείαδης, αριστερά ο Παπαμιχαήλ, στο κέντρο της άμυνας οι Χάμπος και Σπόλιαριτς. Στη μεσαία γραμμή ο Ρότζερ με τον Ψύχα και τον Παπουλή μπροστά τους. Στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Γκακπέ έχοντας στα άκρα τους Γιαννιώτα και Σαρντινέρο αριστερά.

8' Χωρίς κάποια φάση ο αγώνας μέχρι στιγμής
Ο Απόλλωνας διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά

9′ Πρώτο καλό σουτ του αγώνα για τον Εθνικό
Ο Καπαρτής ελευθερώθηκε όμορφα εκτός περιοχής, έκανε το σουτ το οποίο ωστόσο πέρασε ψηλά άουτ από την εστία του Δημητρίου

11' Νέο σουτ με τον Λαμπάν
Ο Λαμπάν κέρδισε τη μπάλα εκτός περιοχής, απέφυγε ένα αντίπαλο κι έκανε το σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία

20' Κόρνερ για τον Απόλλωνα
Εκτέλεσε ο Ψύχας στο πρώτο δοκάρι, απομάκρυναν οι αμυντικοί

22' Καλή ευκαιρία για τον Εθνικό
Ο Λαμπάν έκανε τη μακρινή μπαλιά προς το μέρος του Ηλία, ο οποίος "κρέμασε" τον Δημητρίου με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του νεαρού τερματοφύλακα

24′ Διάλειμμα για νερό

27' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Εθνικό
Εκτελέστηκε με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Γκλομπάρντ να κερδίζει την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα να περνάει άουτ

29′ Σέντρα από τον Γιαννιώτα στη μικρή περιοχή με αποδέκτη τον Γκακπέ ο οποίος έκανε τη προβολή ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω

Λήξη ημιχρόνου
0-0 οι δύο ομάδες

Έναρξη β΄ μέρους.

Μία αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Βολοτίνεν αντικατέστησε τον Δημητρίου

ΓΚΟΛ 0-1 Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με τον Κοστόφκσι

ΓΚΟΛ 0-2 ο Εθνικός πάλι με τον Κοστόφκσι

57' Ευκαιρία για τον Εθνικό
Ο Σπόλιαριτς με σωτήριο τάκλιν απομάκρυνε τον κίνδυνο

58' Αλλαγή
Έξω ο Γιαννιώτας, μέσα ο Μήτας. Ο Ψύχας πέρασε στο δεξί άκρο της επίθεσης

62' Γκολ με τον Σαρντινέρο
Ο Χάμπος σεντραρε από τα αριστερά σε εκτέλεση φάουλ με τον Ισπανό να πιάνει την όμορφη κεφάλια και να μειώνει σε 1-2.

Παραλίγο ισοφάριση στο 65'
Εξαιρετική προσπάθεια από τον Παπουλή ο οποίος έδωσε πολύ καλή πάσα προς τον Γκακπέ ωστόσο καθυστέρησε και έχασε καλή ευκαιρία για την ισοφάριση.

Αλλαγή
Ο Γκακπέ άφησε τη θέση του στον Ηροδότου στο 70'

78' ΓΚΟΛ 1-3 ο Εθνικός με τον Ιμπραχίμ Κονέ

79' Αλλαγή: Ο Χαραλάμπους αντικατέστησε τον Χάμπο