ΗΤΤΑ από τα... έντεκα βήματα (Φώτος)

Με το.... αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ η ΑΕΚ. Η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα υποδέχθηκε την Ζυρίχη στο "ΓΣΠ" και ηττήθηκε με 1-0. Το γκολ των φιλοξενούμενων σημειώθηκε στο 61' από το σημείο του πέναλτι. Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή ήττα της ΑΕΚ σε όλες τις διοργανώσεις...

ΔΙΑΤΑΞΗ της ΑΕΚ: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Τόνιο, δεξί μπακ ο Ιγκόρ, αριστερό μπακ ο Ιωάννου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μοϊσόφ και Γκονζάλες. Αμυντικά χαφ οι Λαρένα και Χέφελ, δεξί χαφ ο Ακοράν, αριστερό χαφ ο Τέτε, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Τρισκόφσκι και στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου.

-5' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι με τον Γιάννου, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι αντίπαλου αμυντικού.

-8' Δυνατό φάουλ του Rüegg στον Τέτε. Γλιτώνει την κίτρινη ο παίκτης της Ζυρίχης.

-10' Χωρίς κάποια καλή φάση στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας.

-12' Μακρινό σουτ του Λαρένα, η μπάλα αρκετά έξω.

-14' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Odey μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Τόνιο.

-19' Ο Τρισκόφσκι πήγε να βάλει το γκολ της βραδιάς, δοκιμάζοντας το πόδι του από πολύ μακριά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-23' Ο Τέτε πέρασε στον Τρισκόφσκι, αυτός... τσίμπησε την μπάλα προς τον Ακοράν εντός περιοχής αλλά με σωτήριο τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ ο Pálsson.

-27' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, στον Kryeziu για φάουλ στον Ακοράν.

-30' Σταμάτησε την επιθετικότητα της Ζυρίχης η ΑΕΚ.

-36' Με πλάτη στο τέρμα ο Γιάννου, γύρισε και έκανε το σουτ αλλά ο Brecher μπλόκαρε την μπάλα.

-Τέλος ημιχρόνου στο 0-0.

-50' Κίτρινη ο Pálsson για φάουλ στον Ακοράν.

-55' Ο Τρισκόφσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε Brecher, με τον γκολκίπερ της Ζυρίχης να διώχνει με τα πόδια.

-56' Κίτρινη στον Χέφελ, πρώτη για παίκτη της ΑΕΚ.

-60' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ζυρίχη, μετά από χέρι του Μοϊσόφ.

-61' ΓΚΟΛ για την Ζυρίχη. Ο Kololli εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0.

-64' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Τολεμές μέσα, Τέτε έξω.

-69' Κοντά στην ισοφάριση η ΑΕΚ, το μακρινό σουτ του Ιγκόρ έφυγε ελάχιστα έξω.

-75' Ceesay αντί Odey για την Ζυρίχη.

-78' Κίτρινη στον Pa Modou.

-80' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ασούμπρε αντί Ιγκόρ. Πάει δεξί μπακ ο Ακοράν.

-83' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η ΑΕΚ. Γκαρσία αντί Λαρένα.

-84' Μένει με ΔΕΚΑ παίκτες η Ζυρίχη. Δεύτερη κίτρινη στον Pa Modou.

-86' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Μέσα ο Nef, έξω ο Marchesano.

-90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Αλλαγή για την Ζυρίχη. Winter αντί Khelifi

90+3' Κλασική ευκαιρία με τον Γιάννου να μην μπορεί να σημαδέψει σωστά από κοντά.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ιγκόρ (80'Ασούμπρε), Ιωάννου, Μοϊσόφ, Γκονζάλες, Λαρένα (83'Γκαρσία), Χέφελ, Ακοράν, Τέτε (64'Τολεμές), Τρισκόφσκι, Γιάννου.

ΖΥΡΙΧΗ: Brecher, Maxsø, Pálsson, Marchesano (86'Nef), Odey (75'Ceesay), Bangura, Pa Modou, Rüegg, Kololli, Kryeziu, Khelifi(90+2'Winter ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χέφελ / Kryeziu, Pálsson.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Pa Modou (2η κίτρινη)

Referee: Jonathan Lardot (BEL)
Assistant Referee 1: Frédéric Godelaine (BEL)
Assistant Referee 2: Florian Lemaire (BEL)
Fourth Official: Laurent Conotte (BEL)
Additional Assistant Referee 1: Nicolas Laforge (BEL)
Additional Assistant Referee 2: Alexandre Boucaut (BEL)