ΚΑΛΗ εμφάνιση και ΒΑΘΜΟΣ στην Βουλγαρία (Φώτος)

Την δεύτερη της ισοπαλία στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ εξασφάλισε το βράδυ της Πέμπτης (08/11) η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λουντογκόρετς και έμεινε στο ισόπαλο 0-0 ενώ θα μπορούσε ακόμα και για την νίκη. Παρά το θετικό αποτέλεσμα, πλέον δεν υπάρχουν ούτε μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης για την Κυπριακή ομάδα.

-3' Τραγικό λάθος ο Ρενάν, πάσαρε στον Ακοράν ο οποίος από μακριά προσπάθησε να σκοράρει σε κενή εστία αλλά ήταν άστοχος.

-6' ΚΛΑΣΙΚΗ ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ασούμπρε από αριστερά... άδειασε τον Σισίνιο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

-12' Κίτρινη στον Καμπανάρο για σκληρό φάουλ στον Ακοράν.

-13' Εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι από καλή θέση, η μπάλα λίγο έξω.

-16' Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Μαρσελίνιο έφυγε στην πλάτη της άμυνας από την πάσα του Κεσέρου αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

-17' Κίτρινη στον Ναταναέλ.

-22' Σουτ του Μαρσελίνιο από καλή θέση, η μπάλα έξω.

-27' Στέκεται καλύτερα η ΑΕΚ, ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και είναι πιο απαιτητική.

-31' Γύρισμα του Σίλβα από δεξιά, δεν πρόλαβε να μπει στην φάση ο Γιάννου.

-33' Άστοχο το σουτ του Καμπανάρο από καλή θέση.

-37' Εξαιρετική κομπίνα σε κόρνερ από την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία εκτέλεσε πλασαριστά προς τον Σίλβα που περίμενε έξω από την περιοχή, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω.

-41' Καλή στιγμή για την Λουντογκόρετς. Ο Σισίνιο ανέβηκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα ο Κεσέρου έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά δεν βρήκε στόχο.

-42' Κίτρινη στον Ντιάκοβ.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

-51' Από μία κίτρινη σε ΓΙάννου και Μότι.

-53' Κίτρινη και ο Σίλβα.

-55' Κακός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο του β' μέρους. Αρκετή νευρικότητα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

-59' Καλή ατομική προσπάθεια του Ασούμπρε από αριστερά, το σουτ του όμως ήταν άστοχο.

-66' Αλλαγή για την Λουντογκόρετς. Λούκας αντί Ντιάκοβ.

-68' Ανακμετάλλευτα πέρασαν 1-2 στημένα που κέρδισε η ΑΕΚ.

-71' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Τέτε αντί Ασούμπρε.

-74' Κοντά στο γκολ οι γηπεδούχοι. Έχασε την ισορροπία του ο Ιωάννου, ο Μαρσελίνιο έκανε το σουτ αλλά ο Τόνιο έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

76' Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Σβέρζον αντί Κεσέρου.

-75' ΔΟΚΑΡΙ η Λουντογκόρετς. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μότι έκανε την κεφαλιά αλλά... σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τόνιο.

-81' Δεύτερη αλλαγή για τον Ιραόλα. Τολεμές αντί Ακοράν.

-85' Κεφαλιά του Καμπανάρο από καλή θέση, μπλοκάρει ο Τόνιο.

-86' Τρίτη αλλαγή για την Λουντογκόρετς. Ζοάο Πάολο αντί Λουκόκι.

-87' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η ΑΕΚ. Κωνσταντίνου αντί Τρισκόφσκι.

-90' Κίτρινη ο Γκονζάλεθ.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Ρενάν, Νεντιάλκοβ, Σισίνιο, Ναταναέλ, Καμπανάρο, Ντιάκοβ (66'Λούκας), Κεσέρου (76'Σβέρζον), Μότι, Μαρσελίνιο, Βάντερσον, Λουκόκι (86'Ζοάο Πάολο).

AEK: Τόνιο, Σίλβα, Καταλά, Ακοράν (81'Τολεμές), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ασούμπρε (71'Τέτε), Γιάννου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμπανάρο, Ναταναέλ, Ντιάκοβ, Μότι - Γιάννου, Σίλβα, Γκονζάλεθ.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Νορβηγός Ola Hobber Nilsen με βοηθούς τους συμπατριώτες του Kim Thomas Haglund. Magnus Lundberg. Τέταρτος ο Øystein Simon Ytterland και επιπρόσθετοι οι Tore Hansen-Espen Andreas Eskås, επίσης Νορβηγοί.

**Στο παιχνίδι στο ΓΣΠ, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

**Στο αρχικό σχήμα επιλέχθηκε αρχικά ο Μοϊσόφ ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και την θέση του πήρε ο Καταλά.

Μαζί μας η Bet On Alfa και το University of Nicosia!