Τέλος με «πεντάρα» από τους ανώτερους Γερμανούς (Φώτος)

Η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα από την Λεβερκούζεν στο ΓΣΠ. Οι Γερμανοί συνέτριψαν με 5-1 τους Λαρνακείς και τερμάτισαν στην πρώτη θέση. Στην 3η θέση η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα. Προηγήθηκε με τον Καταλά αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της η ΑΕΚ αφού ο Κορ μέσα σε ένα λεπτό σκόραρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στην συνέχεια οι Γερμανοί παρουσιάστηκαν αποτελεσματικοί απέναντι στην εστία του Χριστοδούλου εν αντιθέσει με τους «κιτρινοπράσινους» που δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.​

- Έναρξη του αγώνα

- 7' Σουτ του Ιγκόρ Σίλβα, μαζεύει ο Κίρσμπαουμ.

- 10' Πρώτη καλή ευκαιρία για την Λεβερκούζεν. Ο Αλάριο έφυγε μόνος απέναντι στον Χριστοδούλου, ο Αργεντινός έκανε το πλασέ, απόκρουση από τον Κύπριο κίπερ σε κόρνερ.

-12' Σκοράρει η Λεβερκούζεν με τον Τελίν αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

- 15' Στην περιοχή της ΑΕΚ η Λεβερκούζεν με τον Μπράντ να στρώνει στον Παουλίνιο, το σουτ του Βραζιλιάνου πάνω από τα δοκάρια του Χριστοδούλου.

- 26' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Καταλά! Σέντρα του Κάσες στην περιοχή, ο Καταλά με δυνατή καρφωτή κεφαλιά νικάει τον Κίρσμπαουμ.

- 28' ΓΚΟΛ για την Λεβερκούζεν και 1-1. Ο Κορ με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφαρίζει

- 39' ΠΕΝΑΛΤΙ κερδίζει η Λεβερκούζεν. Ο Κορ σε μονομαχία με τον Τρουγιόλς πέφτει στο έδαφος και ο Γάλλος ρεφ υποδεικνύει την παράβαση. Από τον τηλεοπτικό φακό δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση αφού ο Τρουγιόλς βρίσκει την μπάλα.

- 40' ΓΚΟΛ για την Λεβερκούζεν το 1-2. Ο Αλάριο είναι εύστοχος από τα 11 βήματα.

- 43' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φάουλ του Φακούντο, ο Τρουγιόλς με κεφαλιά μέσα από την περιοχή αναγκάζει τον Κίρσμπαουμ σε μεγάλη απόκρουση.

Ημίχρονο στο ΓΣΠ.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

Αλλαγές για τις δυο ομάδες. Χέφελ στην θέση του Κάσες. Μπέιλι στην θέση του Μπράντ

- 53' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κάθετη πάσα του Ακοράν που βγάζει μόνο τον Γιάννου απέναντι στον Κίρσμπαουμ. Ο Ελλαδίτης αστοχεί σε πλεονεκτική θέση. Το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Γερμανών.

- 55' Επιμένει η ΑΕΚ με τον Ακοράν. Ο Ισπανός μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ, διώχνει με δυσκολία ο Ντράγκοβιτς.

- 58' Τρισκόφσκι στην θέση του Τέτε.

- 63' Στο έδαφος ο Χέφελ, διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς ΑΕΚ. Ο Βέισερ έχασε την ισορροπία του και στην συνέχεια γκρέμισε τον Ολλανδό. Θα μπορούσε να υποδείξει το πέναλτι ο Letexier.

- 67' Σπουδαία απόκρουση του Χριστοδούλου σε κεφαλιά του Αλάριο.

- 68' ΓΚΟΛ η Λεβερκούζεν το 1-3. Ο Κορ μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Χριστοδούλου.

- 77' Κεφαλιά του Καταλά μετά από εκτέλεση φουλ του Φακούντο, μαζεύει ο Κίρσμπαουμ.

- 78' ΓΚΟΛ η Λεβερκούζεν με τον Παουλίνιο και 1-4. Ο Βραζιλιάνος μπακ έφυγε μόνος πίσω από την πλάτη της ΑΕΚ και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Χριστοδούλου.

-82' Ευκαιρία για τους Γερμανούς, σώζει στην γραμμή ο Ιγκόρ Σίλβα.

- 84' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Κωνσταντίνου στη θέση του Γιάννου.

- 85' ΓΚΟΛ για την Λεβερκούζεν με τον Αλάριο το 1-5! Φοβερό γυριστό σουτ του Αλάριο στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ΑΕΚ.