Με ΔΙΠΛΟ και δεύτερη νίκη... βλέπει Λέφσκι! (φώτος)

Η ΑΕΚ πέτυχε ένα γκολ στο ξεκίνημα του πρώτου αγώνα και ένα γκολ στο τέλος του δευτέρου και έτσι απέκλεισε απόλυτα δίκαια την Πέτροκουμπ. Η ομάδα του Ιντιάκεθ κέρδισε και στην Μολδαβία με 0-1 με αυτογκόλ στο 91' και πλέον βλέπει Λέφσκι Σόφιας στον επόμενο γύρο. Το www.kerkida.net ήταν στο Zimbru Stadium...

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

-Πρώτο σφύριγμα στη Μολδαβία

-2' Λάθος στην άμυνα της Πετροκούμπ, δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί η ΑΕΚ αφού η πάσα του Χέφελ στον Τρισκόφσκι δεν ήταν καλή

-3' Πέσιμο του Τρισκόφσκι στην περιοχή, ο διαιτητής είναι πολύ κοντά και αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί

-5' Πρώτη ευκαιρία. Ο Σάστρε γέμισε με μακρινό φάουλ, ο Γκονζάλεθ κέρδισε την κεφαλιά όμως ο Άβραμ ήταν έτοιμος

-Δεκάλεπτο στο Zimbru Stadium. Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά. Κυκλοφορεί την μπάλα και ψάχνει τους διαδρόμους για την εστία των Μολδαβών

-13' Επικίνδυνο γέμισμα του Γιάννου από δεξιά, ο Χέφελ ανακόπτεται από αμυντικό στην προβολή που έκανε

-20 λεπτά συμπληρωμένα. Η κατοχή στην ΑΕΚ, που παίζει οργανωμένα και με υπομονή ψάχνοντας το γκολ. Οι γηπεδούχοι εντελώς συντηρητικά, δεν έχουν πλησιάσει καν την περιοχή του Τόνιο

-29' Κίτρινη στον Τζου για χτύπημα στον Τρισκόφσκι με το χέρι. Πρώτη στον αγώνα

-Χωρίς ευκαιρία εδώ και αρκετή ώρα. Ίδια η εικόνα του αγώνα με την συμπλήρωση μισής ώρας. Πολύ αργός ο ρυθμός, με την ΑΕΚ να είναι η μοναδική ομάδα που προσπαθεί να παίξει επιθετικά

-31' Κίτρινη στον Κάσες για φάουλ στον Μπέγιαν

-33' Τελική για τους γηπεδούχους, ένα κακό σουτ του Άμπρος εκτός περιοχής

-34' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ με τον Τέτε! Σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω

-44' Απειλεί η Πετροκούμπ με εκτέλεση κόρνερ που απομάκρυνε με γροθιές ο Τόνιο

-Τέλος ημιχρόνου. Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη, ειδικά μέχρι το 25'. Στην συνέχεια ανέβηκαν λίγο οι γηπεδούχοι. Κράτησε μπάλα, έψαξε το γκολ αλλά δεν έφτιαξε πολλές ευκαιρίες. Καλύτερη εκείνη στο 34' με το δοκάρι του Τέτε. Είναι ξεκάθαρο ποιά είναι η ποιοτικότερη ομάδα αλλά οι Λαρνακείς πρέπει να βάλουν ένα γκολ για να καθαρίσουν.

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

-Καλή φάση για την Πετροκούμπ στο 47'. Ο Άμπρος μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά από πολύ δύσκολη γωνία, σούταρε έξω

-49' Μεγάλη ευκαιρία - δεύτερη σε δυο λεπτά - για τους Μολδαβούς. Ο Άμπρος μετά από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ έφυγε φάτσα με τον Τόνιο αλλά πλάσαρε έξω

-51' Ακόμα μια φάση! Σουτ του Άμπρος εκτός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Τόνιο

-52' Τελική και για την ΑΕΚ με τον Γιάννου να σουτάρει από πλάγια δεξιά και τη μπάλα να φεύγει πολύ έξω

-52' Διακοπή για 1-2 λεπτά αφού οπαδός των γηπεδούχων μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μαζί με μια σημαία της ομάδας του. Τον... μάζεψαν οι άνδρες ασφαλείας και το ματς συνεχίζεται κανονικά

-61' Ο Γκούλτσεακ στη θέση του Ζαρντάν

-65' Ισορροπημένο πλέον το παιχνίδι μετά το δυνατό ξεκίνημα των Μολδαβών στην "επανάληψη". Και οι δυο ομάδες ψάχνουν το γκολ, με τους γηπεδούχους να... καίγονται

-70' Ο Μπογκντάνοβιτς στη θέση του Τάρας

-75' Χωρίς μεγάλη φάση εδώ και ώρα. Οι δυο ομάδες φτιάχνουν τις προϋποθέσεις αλλά μέχρι εκεί...

-77' Ο Ραούλ στη θέση του Ακοράν

-80' Κόρνερ του Σάστρε, κεφαλιά του Μοϊσόφ, πάει έξω

-81' Ο Ρούσου στη θέση του Μπέγιαν

-83' Ο Φλοριάν στη θέση του Γιάννου

-87' Κάθετη πάσα του Χέφελ στον Τρισκόφσκι ο οποίος από πολύ δύσκολη γωνία δεν μπορεί να σκοράρει

-89' Κάρτα στον Μούντρατς για φάουλ στον Τρισκόφσκι

-90' Μέσα ο Ασούμπρε, έξω ο Χέφελ

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι έδωσε στον Ασούμπρε που πλάσαρε από πλάγια δεξιά, με τον Ποτίρνιτσε να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα στην προσπάθειά του να απομακρύνει

-Τέλος και η ΑΕΚ είναι στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Λέφσκι Σόφιας

Πετροκούμπ: Άβραμ, Εντζομό, Μούντρατς, Τάρας (70' Μπογκντάνοβιτς), Άμπρος, Μπέγιαν (81' Ρούσου), Σλίβκα, Κοτζοκάρι, Ποτίρνιτσε, Τζου, Ζαρντάν (61' Γκούλτσεακ)

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Ακοράν (77' Ραούλ), Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ (90' Ασούμπρε), Γκονζάλεθ, Σάστρε, Κάσες, Γιάννου (83' Φλοριάν)

Κίτρινες: Τζου, Μούντρατς / Κάσες