Η ΑΕΛ κέρδισε την ΕΝΠ

Την εντός έδρας νίκη σημείωσε η ΕΚΑ ΑΕΛ μέσα στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης», όπου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε της Ε.Ν. Παραλιμνίου με 80-61.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι «βυσσινί» ωστόσο πάλεψαν μέχρι τέλους, προσπαθώντας να διεκδικήσουν την νίκη. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Φάσεϊ Κένταν με 19 πόντους (11 ριμπάουντ).

Πιο καλά μπήκε στο παρκέ η ΕΝΠ που μέχρι το 3’ ήταν μπροστά με 10-5. Στην συνέχεια η ΑΕΛ με τρίποντο του Πιττάκα και δύο ελεύθερες βολές του Κένταν, ισοφάρισε σε 10-10. Μέχρι το 5:40 οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις πόντους (13-13) ενώ ακολούθησαν έξι πόντοι για τους γηπεδούχους (τέσσερις ο Κένταν, δύο ο Πιττάκας) με το σκορ να οδηγείται στο 19-13. Έπειτα ο Ρέινς με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 19-14, ενώ στην συνέχεια η ομάδα του Μίκαελ Κοχ πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Χάμιλτον-Ράιτ, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να οδηγείται στο 23-14.

Με τέσσερις πόντους από τον αρχηγό της, Γιώργο Παλάλα, ξεκίνησε την β’ περίοδο η ΑΕΛ (27-14), ενώ λίγο πιο μετά ο Μάρκου με τρίποντο μείωσε σε 27-17 για την ΕΝΠ. Στο 4:30 το σκορ ήταν στο 29-21, για να σημειώσει στην συνέχεια ο Ράιτ δύο πόντους και να φέρει την διαφορά στους δέκα (31-21). Μέχρι το 17:30 η ΑΕΛ αύξησε την διαφορά κατά τέσσερις πόντους, όταν το σκορ οδηγήθηκε στο 37-23, ενώ στο 18’ ο Έβανς με τρίποντο μείωσε σε 37-26. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Παρκς με δύο τρίποντα έφερε την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ με 43-26.

Η Ένωση ξεκίνησε πιο καλά την τρίτη περίοδο και μέχρι το 23:30 σημείωσε εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 45-35. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι «βυσσινί» σημείωσαν ακόμα πέντε πόντους (τρίποντο ο Μάρκου, δύο ο Ρέινς) μειώνοντας σε 45-38. Έπειτα ο Κένταν με λέι απ έφερε το σκορ στο 47-38, ενώ ακολούθησαν εννέα πόντοι για την ΕΝΠ (έξι ο Φίλερ, από δύο οι Ρέινς-Ρέι) με τους «βυσσινί» να παίρνουν προβάδισμα με 48-47. Στο 28’ ο Γεωργίου με μία ελεύθερη βολή ισοφάρισε σε 48-48, ενώ ένα λεπτό πιο μετά ο Κένταν είχε δώσει προβάδισμα στην ΑΕΛ με 51-48. Στην συνέχεια ο Γεωργίου με τρίποντο έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ΑΕΛ (54-48) ενώ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Σολωμού μείωσε σε 54-50.

Μέχρι το 33’ η ΑΕΛ σημείωσε εννέα πόντους (πέντε ο Παλάλας, από δύο οι Κένταν, Παρκς) φέρνοντας την διαφορά στους δεκατρείς (63-50). Έπειτα ο Έβανς μείωσε σε 63-52, για να ακολουθήσουν άλλοι έξι πόντοι για τους γηπεδούχους (τέσσερις ο Τζάξον, δύο ο Παρκς) με το σκορ να πηγαίνει στο 70-52. Στο 37:30 το σκορ ήταν στο 76-58 ενώ με το τέλος του αγώνα η ΑΕΛ πήρε την νίκη με 80-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 43-26, 54-50, 80-61