(ΣΧΟΛΙΟ) ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ αλλά να... το τελειώσει

Η Ανόρθωση έχει πλήρη κατοχή αλλά χωρίς να ολοκληρώνει με ευκαιρίες (εκτός από τη φάση στο 41ο λεπτό με τον Σισέ). Κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε ένα αντίπαλο που επέλεξε να μείνει πίσω από το κέντρο, να αμύνεται και να ψάχνει να απειλήσει στην κόντρα, κάτι που δεν έκανε. Η μοναδική μάλιστα περίπτωση που η Laci είχε κατοχή για περισσότερο από 30 δευτερόλεπτα ήταν στο 35ο λεπτό!

Επικρατεί η Ανόρθωση, έχει και το 2-1 του πρώτου ματς, αλλά πρέπει να φροντίσει να τελειώσει το παιχνίδι το συντομότερο. Το σκορ του πρώτου αγώνα είναι εύθραυστο και για αυτό χρειάζεται προσοχή. Οι Αλβανοί λογικά θα προσπαθήσουν να πάρουν όσο πιο πολύ το σκορ με το 0-0 και προς το τέλος να κοιτάξουν για το γκολ.

Αναμένω στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους πως η Ανόρθωση θα δοκιμάσει πιο έντονα για το γκολ. Δεν πρέπει να ρισκάρει καθόλου. Αδύνατος ο αντίπαλος αλλά στο ποδόσφαιρο δεν χρειάζεται το αχρείαστο ρίσκο.