Σπουδαία Ευρωπαϊκή νίκη! (φώτος)

Μία πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε της γερμανικής Τέλεκομ Μπάσκετς μέσα στην Λευκωσία με 84-78 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β' φάσης του FIBA Europe Cup.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Τέλεκομ στην Β' φάση του θεσμού, και παράλληλα η πρώτη επιτυχία για την κυπριακή ομάδα. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, με τους "γαλαζοκίτρινους" να ανεβάζουν τον ρυθμό τους στην τέταρτη περίοδο και να πετυχαίνουν μία πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή επιτυχία. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θερόν Μπάσεϊ με 18 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι με δίποντο του Μόμπλεϊ, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στην συνέχεια, όπου και είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο, χωρίς να δημιουργηθούν μεγάλες διαφορές στο σκορ, το οποίο οδηγήθηκε στο 11-10 (υπέρ των γερμανών) στο 5'. Οι "γαλαζοκίτρινοι" κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μέχρι το τέλος της Α' περιόδου, όπου το σκορ έφθασε στο 16-15.

Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον ΑΠΟΕΛ να φέρνει την διαφορά στους τρεις με τον Μπερνατόφσκι (18-15), ενώ η κυπριακή ομάδα ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο 11:30 με 21-17, με την διαφορά να διατηρείται και στην συνέχεια όπου το σκορ ήταν στο 26-22 στο 13' και 29-25 στο 15'. Τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι γερμανοί προηγήθηκαν με 32-31 ενώ στο τέλος της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 37-35'

Καλό ξεκίνημα έκανε η Τέλεκομ στο Γ' δεκάλεπτο που έφερε το σκορ νωρίς στο 40-35. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι, καταφέρνοντας στο 22' να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, με 41-40. Ο αγώνας παρέμεινε ισορροπημένος και στην συνέχεια  με το σκορ να οδηγείται στο 48-45, υπέρ των φιλοξενουμένων μέχρι το 25'. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες παρέμεινε στους δύο πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τους γερμανούς να προηγούνται με 63-61.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ (τρίποντο ο Μπάσεϊ, δύο ο Ράιτ) παίρνοντας προβάδισμα με 66-63 στο 32'. Οι "γαλαζοκίτρινοι" έδειχναν σαφώς ανεβασμένοι καταφέρνοντας μέχρι το 5' να είναι μπροστά με έξι πόντους διαφορά (72-66). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν σε 74-74 στο 37'. Η κυπριακή ομάδα ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια του αγώνα, παίρνοντας στο τέλος την πολύ μεγάλη νίκη με 84-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 35-37, 61-63, 84-78

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης): Μπράουν 15, Μύθιλλος, Κοιλαράς 6 (2), Κούνας 8 (2), Μπάσεϊ 18 (3), Μπερνατόφσκι 12, Κασκίρης 2, Μόμπλεϊ 11 (1), Ράιτ 12 (1).

Τέλεκομ Μπάσκετς (Πρέντραγκ Κρούνιτς): Σίλινς 16 (4), Μπάροβιτς 13, Τόμπσον 2, Ρίχτερ 5 (1), Γκάμπλ 9, Ντίλεο 5 (1), Κοχ, Μπαρτόλο 3 (1), Μάγιο 8 (2), Χόρτον 17 (3).