ΑΠΟΕΛ/ Οι δύο... ΔΡΟΜΟΙ στην ρεβάνς

Όταν μια ομάδα αποκτά καλό σκορ σε εκτός έδρας παιχνίδι σε προκριματική φάση, υπάρχει πάντα το ίδιο δίλημμα…

Το ΑΠΟΕΛ με το ισόπαλο 2-2 στο Ισραήλ, είναι το φαβορί για πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, στο παιχνίδι με την Μπερ Σεβά.

Ωστόσο, εδώ έρχεται να… κολλήσει το δίλημμα αναφορικά με την διαχείριση και την τακτική που θα πρέπει να ακολουθήσουν οι «γαλαζοκίτρινοι» στην ρεβάνς της Πέμπτης στο «ΓΣΠ». Τα δεδομένα είναι ότι το ΑΠΟΕΛ προκρίνεται με νίκη και με ισοπαλίες 0-0 και 1-1, το παιχνίδι πάει παράταση με ισοπαλία 2-2 και μένει εκτός συνέχειας με ήττα και ισοπαλίες από 3-3 και πάνω.

Το σχετικό δίλημμα αφορά την προσέγγιση του αγώνα, απ’ την στιγμή που το 2-2 μεταφέρει την πίεση στους Ισραηλινούς. Να μπει επιθετικά από το πρώτο λεπτό, βάζοντας πίεση και ψάχνοντας το γρήγορο γκολ ή να ξεκινήσει συντηρητικά, να αφήσει την μπάλα στον αντίπαλο που είναι υποχρεωμένος να σκοράρει και να ψάξει την αντεπίθεση;

Είτε έτσι είτε αλλιώς, δεν έχει και τόση σημασία. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι όποιο πλάνο κι αν αποφασίσει ο Μπρούνο Μπαλταζάρ, να είναι έτοιμοι να το υλοποιήσουν στον απόλυτο βαθμό οι ποδοσφαιριστές. Είτε ξεκινήσουν επιθετικά, είτε συντηρητικά, η ουσία είναι να υπάρχουν 11 παίκτες στο χορτάρι του «ΓΣΠ» που να είναι σε καλή ημέρα και να το υποστηρίζουν. Έτσι, θα έρθει και η πρόκριση…