ΝΙΚΗ του ΑΠΟΕΛ επί του Απόλλωνα (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι απέναντι στον Απόλλωνα, μέσα στη Λεμεσό, για την 14η και τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας με 82-76!

Παίξε στην Parimatch με €100 bonus, Live Streaming, 300+ ειδικά στοιχήματα σε Κύπρο, Ελλάδα, Αγγλία και σε όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα & ίσως τα καλύτερα Odds της αγοράς!

Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε μέσα στη Λεμεσό του Απόλλων με 82-76. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη την εξέλιξη του, διεκδικώντας μέχρι τέλους την νίκη. Ο Απόλλων ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κουεντίκ Πέτερσον ο οποίος πέτυχε 29 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του με το σκορ να είναι στο 7-7 στο 3:15, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 11-11. Έπειτα ο Πέτερσον με λέι απ έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ (13-11) για να ισοφαρίσει στην συνέχεια ο Χάρπερ σε 13-13. Στο 7:30 οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 16-13, με τον Απόλλων να σημειώνει εννέα πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (τέσσερις ο Παντούρης, τρεις ο Κραγέμ, δύο ο Χάρπερ) παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 22-16.

Μέχρι το 13’ το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη μείωσε σε 26-23, με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να σημειώνουν δέκα σερί πόντους (από τέσσερις Κραγέμ-Ογκουνγεμί, δύο ο Παντούρης), παίρνοντας προβάδισμα με 36-23. Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και με έξι πόντους από τον Γκράντ μέχρι το 17’ μείωσε σε 36-29. Στο 18:30 το σκορ ήταν στο 42-33, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν μπροστά με 47-37.

Με τρίποντο του Τζάξον μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ (47-40), με τον Απόλλων να απαντάει έως το 22’ με πέντε πόντους (τρίποντο Χάρπερ, δύο ο Ογκουνγέμι) με το σκορ να πάει στο 52-40. Μέχρι το 24:30 ο Απόλλων ήταν μπροστά με 58-45, ενώ στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ρυθμό και μέχρι το 28’ σημείωσε δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 60-57. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν στο 29:30 να ισοφαρίσουν (63-63) ενώ πριν το τέλος της περιόδου ο Τομπάζος με μία ελεύθερη βολή έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 64-63.

Μέχρι το 33’ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε επτά πόντους (πέντε ο Κοιλαράς, δύο ο Γκράντ) και προηγήθηκε με 70-64. Έως το 35’ ο Απόλλων πέτυχε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 73-70. Στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Κοιλαρά-Πέτερσον (77-70) ενώ στο 38:15 το σκορ ήταν στο 79-72 για τους φιλοξενούμενους. Έπειτα οι Νέυλορ και Χάρπερ πέτυχαν από δύο πόντους και μείωσαν σε 79-76, ενώ πριν το τέλος του αγώνα ο Γκραντ με μία ελεύθερη βολή και ο Πετερσον με κάρφωμα διαμόρφωσαν το τελικό 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 47-37, 64-63, 76-82