ΔΙΠΛΟ με... ΕΝΑ στην αρχή και ΕΝΑ στο φινάλε (Φώτος)

Με ένα γκολ στο ξεκίνημα και άλλο ένα στο φινάλε, ο Απόλλωνας... απέδρασε με το "διπλό" από την Λιθουανία, επικρατώντας με 2-0 της Κάουνο Ζαλγκίρις. Στο 14' ο Πίττας και στο 90' ο Ζελάγια (πέναλτι), έδωσαν την νίκη στην Λεμεσιανή ομάδα στο πρώτο παιχνίδι για τον Α' Προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και μετέτρεψαν σε... τυπική διαδικασία την ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας. Καλύτερος σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με σοβαρότητα στον επαναληπτικό ο Απόλλωνας δεν αναμένεται να έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Ντεμπούτο για τους Μολ, Μπεσάτ (βασικοί) και Σάλαϊ, Γκάκπε και Αγκίρε (σαν αλλαγή).

-Η ΔΙΑΤΑΞΗ του Απόλλωνα: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Μολ, δεξί μπακ ο Πέδρο, αριστερό μπακ ο Μπεσάτ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Γιούστε και Σελίμοβιτς. Αμυντικά χαφ οι Σακέτι και Μάρκοβιτς, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Παπουλής, έξω δεξιά ο Σαρδινέρο, έξω αριστερά ο Πίττας και στην κορυφή της επίθεσης ο Ζελάγια.

-2' Κοντά στο γκολ ο Απόλλωνας. Ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από μακριά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Σαρδινέρο ο οποίος από καλή θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-6' Κίτρινη στον Ζελάγια, για χτύπημα σε αντίπαλο σε διεκδίκηση της μπάλας.

-10' Κρατά μπάλα ο Απόλλωνας, ελέγχει τον ρυθμό και γυροφέρνει έξω από την αντίπαλη περιοχή.

-14' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Πίττα! Εξαιρετικό γκολ από τον νεαρό άσο! Ο Ιωάννης πήρες την μπάλα από αριστερά και εκτός περιοχής, συνέκλινε λίγο προς τα μέσα και έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, νικώντας τον Mikelionis που παρά την προσπάθεια που έκανε, δεν μπόρεσε να σταματήσει το βολέ του άσου του Απόλλωνα!

-21' Πρώτη απειλή για την Ζαλγκίρις. Σουτ του Figueiredo από διαγώνια θέση εντός περιοχής, ο Γιούστε έβαλε την κόντρα και ο Μπεσάτ έδιωξε σε κόρνερ.

-24' Ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο οι γηπεδούχοι, προσπαθούν να γίνουν πιο επιθετικοί.

-29' Κίτρινη στον Figueiredo για χτύπημα στον Σελίμοβιτς.

-35' Πήρε ξανά την μπάλα και την κατοχή ο Απόλλωνας, κυκλοφορεί και χωρίς πίεση ψάχνει να βρει διαδρόμους.

-40' Άτσαλο διώξιμο από τον Σελίμοβιτς, ο Σακέτι κάνει φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Απόλλωνα. Στο τείχος η εκτέλεση του Bushman.

-42' Κίτρινη στον Šilkaitis για φάουλ στον Πίττα.

-42' Σέντρα του Μπεσάτ, αδύναμη η προβολή του Παπουλή.

-46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σάλαϊ περνά στην θέση του Σελίμοβιτς και πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.

-47' Κίτρινη στον Πέδρο.

-51' Αδύναμο το σουτ του Μάρκοβιτς, μαζεύει ο Mikelionis.

-59' Αλλαγή για την Ζαλγκίρις. Kloniūnas αντί Silva.

-60' Κίτρινη στον Σακέτι.

-62' Μειώθηκε αισθητά ο ρυθμός, χωρίς φάσεις το παιχνίδι.

-65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γκάκπε αντί Παπουλή και ντεμπούτο για τον πρώτο. Αλλαγή και για την Ζαλγκίρις, Pilibaitis αντί Šešplaukis.

-69' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, Γύρισμα του Ζελάγια από αριστερά, πλασέ στην κίνηση του Γκάκπε, η μπάλα λίγο έξω.

-71' Νέα φάση για την Κυπριακή ομάδα. Σακέτι και Πέδρο συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε την σέντρα όμως η κεφαλιά του Ζελάγια έφυγε λίγο έξω.

-74' Κίτρινη στον Galkevičius για φάουλ στον Γκάκπε.

-79' Ντεμπούτο και για τον Αγκίρε, μπήκε στην θέση του Σαρδινέρο. Αλλαγή και για τους Λιθουανούς, Otele αντί Širvys.

-89' Κερδίζει ΠΕΝΑΛΤΙ ο Απόλλωνας. Ο Πίττας πάτησε με τακουνάκι στον Ζελάγια που... τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε εντός περιοχής.

-90' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Ζελάγια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και... έγραψε το 2-0!

-Τέλος αγώνα, νίκη για τον Απόλλωνα με 2-0.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Mikelionis, Silva (59'Kloniūnas), Dapkus, Figueiredo, Bushman, Romanovskij, Šilkaitis, Širvys, Šešplaukis (65'Pilibaitis), Sadauskas, Galkevičius.

Στον πάγκο οι Matuzas, Mockus, Anisas, Krušnauskas, Otele, Kloniūnas και Pilibaitis.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Σελίμοβιτς (46'Σάλαϊ), Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Παπουλής (65'Γκάκπε), Γιούστε, Σαρδινέρο (79'Αγκίρε).

Στον πάγκο οι Παπασταλιανού, Ουεντραόγκο, Αγκίρε, Σάλαϊ, Σπόλιαριτς, Γκάκπε και Βασιλείου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Figueiredo, Šilkaitis, Galkevičius - Ζελάγια, Πέδρο, Σακέτι.

**Εκτός αποστολής έμειναν οι Βολοτίνεν, Βασιλειάδης, Ψύχας και ο Γιαννιώτας που αποχώρησε χθες από την Λιθουανία.

**Ντεμπούτο για τον Απόλλωνα πραγματοποιούν δύο ποδοσφαιριστές, οι Μολ και Μπεσάτ.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βόσνιος Admir Šehović με βοηθούς τους Αmer Macić και Goran Dujak. Τέταρτος ο Haris Kaljanac.