Ένα γκολ... από «χρυσάφι» (φώτος)

Ο Ερμής πήρε τη νίκη με 0-1 απέναντι στη Καρμιώτισσα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρτίνιουκ. Έτσι έφτασε στους 45 βαθμούς και άφησε την αντίπαλό της στους 34, εξασφαλίζοντας και τυπικά την παραμονή του μετά την ήττα της Δόξας. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά προσπάθησε τα τελευταία 10 λεπτά να αντιδράσει και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο τερματοφύλακας Παναγή αποσόβησε κάθε κίνδυνο από την εστία του.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού...

- Αναγνωριστικά τα πρώτα πέντε λεπτά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις

- 8' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Πάσεκ, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με την προβολή του

- 17' Λίγο έξω το σουτ του Ντε Μέλο

- 31' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Μπόλιανετς, πέρασε ανεκμετάλλευτη η παράλληλη πάσα του

- 39’ Φάουλ για την Καρμιώτισσα σε καλό σημείο, το εκτελεί ο Σάλιακας πάνω στο τείχος

- 42' Μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από τον 'Ορντος πάνω από την εστία του Παναγή, χάνεται η ευκαιρία για την Καρμιώτισσα

- Ημίχρονο

- 50' Καλή κεφαλιά από τον Όρντος μαζεύει ο Παναγή

- 52' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Σάλιακα, η κεφαλιά του πήγε έξω

- 56 'Ευκαιρία για τον Ερμή με τον Μαρτίνιουκ, η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο

- 67' Ακόμη μία πολύ καλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, που δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά του Όρντος

- 77' Άνοιξε το σκορ ο Ερμής μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρτίνιουκ

- 81' Ευκαιρία για Καρμιώτισσα να κάνει το 1-1

- 82' Ακόμη μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα των Πολεμιδιών με τον Μπόλιανετς

- 86' Μεγάλη απόκρουση από τον Παναγή στη δυνατή κεφαλιά του Όρντος

- 90' Με 10 παίκτες η Καρμιώτισσα μετά την αποβολή του Αντάμοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Καϊρίνος, Σάλιακας, Μανογιάν, Γουϊλερ, Όστοϊτς (82′ Πάντος), Λοκόμπε, Αντάμοβιτς, Πάσεκ (46′ Μπαρμπάρο), Βαττής, Μπόλιανετς (82' Σταύρου), Όρντος

ΕΡΜΗΣ: Παναγή, Χριστοφή, Ψάλτης, Μπεγκά (64′ Κέζος), Μαϊσουράτζε, Γκραντίν, Αρτάμπε, Ντε Μέλο (94′ Χατζηδημητρίου), Μαρτίνιουκ, Κότο Παγιές (82′ Λίλλης), Μασίνουα

Κίτρινες: Bαττής, Όστοϊτς, Σάλιακιας / Γκραντίν, Μαϊσουράτζε

Κόκκινες: Αντάμοβιτς (2η κίτρινη)

- Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Ανδρέα Κωνσταντίνου. Παρατηρητής Διαιτησίας ο Ανδρέας Γεωργίου.