Χάσαμε τη νίκη στο 90+1' (φώτος)

Δεν τα κατάφερε να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 με νίκη η Εθνική Ελπίδων, αφού έμεινε στο 1-1 με την αντίστοιχη της Μάλτας και παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στο σκορ. Ο Χρήστος Γουήλερ ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα μας στο 35', για να ισοφαρίσουν όμως οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Νουόκο.

Η εξέλιξη

Έναρξη του αγώνα

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Εθνική μας να κρατά περισσότερο την μπάλα.

9' Πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική μας! Σουτ από τον Γουήλερ από αριστερά απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Μάλτας.

15' Μετά από κόρνερ ο Πίττας δεν μπόρεσε από κοντά να βρει στόχο!

25' Χωρίς μεγάλη φάση τα τελευταία λεπτά ο αγώνας, με τη Μάλτα να ισορροπεί και την Εθνική μας να ψάχνει μια καλή αντεπίθεση.

31' Καλή ευκαιρία για την Εθνική μας! Σουτ ο Πίττας από δεξιά, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκαλέα.

35' ΓΚΟΛ για την Κύπρο! Ανοίγει το σκορ η Εθνική μας με τον Χρήστο Γουήλερ με πλασέ εντός περιοχής!

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο

50' Χωρίς φάση μέχρι στιγμής το Β' ημίχρονο. Κρατά περισσότερο την μπάλα η Μάλτα μέχρι στιγμής.

60' Ισορρόπησε τον αγώνα η Εθνική μας, χωρίς τη μεγάλη φάση όμως στο δεύτερο 45λεπτό

71' Ψάχνει την ισοφάριση η Μάλτα, ένα δεύτερο τέρμα που θα "σκοτώσει" το παιχνίδι η Εθνική μας

76' Ευκαιρία για τη Μάλτα. Ο Ντεγκαπριέλ έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή με την μπάλα να καταλήγει ψηλά.

81' Νέα ευκαιρία για τη Μάλτα. Από κοντά ο Νουόκο δεν μπόρεσε από κοντά να προλάβει να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα του Χριστοδούλου.

82' ΔΟΚΑΡΙ η Μάλτα με τον Γκουιλομέρ!

84' Ο Νουόκο και πάλι μέσα από τη μικρή περιοχή σουτάρει ψηλά! Αναζητεί την ισοφάριση η Μάλτα

91' ΓΚΟΛ για τη Μάλτα. Ισοφάρισε με κοντινό πλασέ ο Νουόκο.

Τέλος του αγώνα

ΜΑΛΤΑ: Γκαλέα, Μπόργκ, Ζάμιτ, Μικάλεφ, Βέλα, Γκουιλομέρ, Νουόκο, Ντεγκραπριέλ, Μπίρμαν (89' Μερσιέκα), Σανσόνε, Σκέρι(69' Μπουσουτίλ)

ΚΥΠΡΟΣ: Χριστοδούλου, Ψάλτης, Κυπριανού, Σωτηρίου, Κορρέα, Φράγκου (67' Ηλία), Γουήλερ (84' Μαλεκκίδης), Σιόν, Μ. Σπόλιαριτς (73' Παπαγεωργίου), Πίττας, Χατζηπασχάλης