ΜΕΤΡΙΑ εμφάνιση, φυσιολογική ήττα (Φώτος)

Προσπάθησε αλλά υπέκυψε σε έναν ανώτερο αντίπαλο η Εθνική μας ομάδα, η οποία το βράδυ της Δευτέρας (19/11) στο εντός έδρας παιχνίδι με την Νορβηγία στο φινάλε του Nations League, γνώρισε την ήττα με 2-0. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Σκανδιναβική χώρα, έφτασε δίκαια στην επικράτηση. Η παραμονή στην Γ' Κατηγορία ή ο υποβιβασμός μας, θα κριθεί στο παιχνίδι της Τρίτης (20/11) του Μαυροβούνιο με την Ρουμανία.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα.

-Έναρξη.

-3' Ο Κάστανος πέρασε ωραία στον Αβραάμ εντός περιοχής, αλλά αυτός έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να γίνει απειλητικός.

-5' Φάουλ σε καλή θέση για την Νορβηγία, άστοχος ο T. Elyounoussi.

-8' Κεφαλιά του Kamara, η μπάλα χτυπά στον Λαΐφη και φεύγει σε κόρνερ.

-10' Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα.

-15' Κρατούν περισσότερο μπάλα οι Νορβηγοί, πιέζουν στα τελευταία λεπτά.

-16' Μακρινό σουτ του M. Elyounoussi, πέφτει και μπλοκάρει ο Παναγή.

-21' Σουτ του Henriksen από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έξω.

-27' Καλή προϋπόθεση για την Εθνική μας, αλλά ο Ζαχαρίου αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά μετά από γύρισμα από αριστερά.

-29' Μακρινό σουτ του Χάμπου, μπλοκάρει σταθερά ο Jarstein.

-32' Κοντά στο γκολ η Νορβηγία, όμως το σουτ του M. Elyounoussi από καλή θέση πέρασε ελάχιστα έξω.

-36' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία. Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Εθνικής μας, ο προωθημένος Elabdellaoui έστρωσε με το κεφάλι και ο Kamara σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

-41' Κίτρινη στον M. Elyounoussi για φάουλ στον Αρτυματά.

-42' Εκτέλεση κόρνερ του Κάστανου, αδύναμη η προβολή του Κούσουλου.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Νορβηγία. Ødegaard αντί Fossum.

-48' ΓΚΟΛ και 2-0 για την Νορβηγία. Ο Selnæs εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά σημαδεύοντας στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Kamara κινήθηκε ανενόχλητος και πλάσαρε εύστοχα τον Παναγή. Πολύ κακή αντίδραση των διεθνών μας στην στημένη φάση των Νορβηγών.

-57' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός μετά το δεύτερο γκολ. Δεν δείχνει να μπορεί να αντιδράσει άμεσα η Εθνική μας.

-61' Πρώτη κίνηση για την Εθνική μας. Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Αβραάμ.

-66' Κιτρινη στον Kamara για φάουλ στον Μερκή.

-71' Αλλαγή για την Νορβηγία. Sørloth αντί T. Elyounoussi.

-74' Κλασική ευκαιρία για την Νορβηγία με τον Sørloth να πλασάρει από κοντά αλλά να μην βρίσκει καλά την μπάλα και τον Παναγή να διώχνει δύσκολα.

-78' Φυλακτού στην θέση του Χάμπου.

-80' Απ' ευθειας κόκκινη στον Σιέλη. Με δέκα συνεχίζει η Εθνική μας.

-84' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές ο Ραν Μπεν Σιμόν. Μακρής αντί Ζαχαρίου.

-86' Απίθανη ευκαιρία για την Νορβηγία! Σε κενή εστία ο Sørloth, απ' τα 2 μέτρα έστειλε την μπάλα στα... περιστέρια!

-90' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον M. Elyounoussi. Με δέκα ολοκληρώνει η Νορβηγία.

-Τέλος αγώνα, Κύπρος - Νορβηγία 0-2.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Κούσουλος, Μερκής, Σιέλης, Λαΐφης, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Χάμπος (78' Φυλακτού), Ζαχαρίου (84'Μακρής), Αβράαμ (61'Εφραίμ).

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Jarstein, Meling, Rosted, Nordtveit, Kamara, T. Elyounoussi (71'Sørloth), M. Elyounoussi, Elabdellaoui, Selnæs, Henriksen, Fossum (46' Ødegaard).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Kamara.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Σιέλης/ M. Elyounoussi (2η κίτρινη)

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ούγγρος István Vad με βοηθούς τους συμπατριώτες του Istvan Albert και Peter Berettyán. Τέταρτος ο Theodoros Georgiou και επιπρόσθετοι οι Ferenc Karakó και Jozsef Erdos.

"Believe in Yourself" "UK University Degrees in Cyprus"