Το ΚΑΘΗΚΟΝ μας... με πεντάρα! (Φώτος)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία η Εθνική μας ομάδα έκανε το καθήκον της και επικράτησε με 5-0 του αδύναμου Σαν Μαρίνο, στην πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2020. Τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος από τους Πιέρο με πέναλτι (2), Κούσουλο και Εφραίμ ενώ στο β' μέρος το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λαΐφης. Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας, το πανίσχυρο Βέλγιο.

-Η διάταξη της Εθνικής μας: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Παναγή, δεξί μπακ ο Δημητρίου, αριστερό μπακ ο Ιωάννου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Κούσουλος και Λαΐφης. Αμυντικό χαφ ο Αρτυματάς, λίγο πιο μπροστά σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Παπουλής, δεξί χαφ ο Γεωργίου, αριστερό χαφ ο Εφραίμ και επιθετικό δίδυμο οι Πιέρος και Μυτίδης.

-2' Πρώτο σουτ του αγώνα με τον Παπουλή, η μπάλα κόντραρε.

-5' Ασφυκτική πίεση από πλευράς Εθνικής μας, μαζική άμυνα από πλευράς φιλοξενούμενων.

-10' Κοντά στο γκολ η Κύπρος! Πλασέ του Παπουλή εντός μικρής περιοχής και πλάγια, η μπάλα λίγο έξω.

-16' Ωραίο γύρισμα του Γεωργίου από δεξιά, αμυντικός του Σαν Μαρίνο έκοψε προ του Μυτίδη.

-18' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Κύπρο! Παπουλής και Πιέρος συνδυάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε το πλασέ και ο Simoncini έκοψε την μπάλα με το χέρι που είχε πορεία προς την εστία.

-19' ΓΚΟΛ για την Κύπρο! Ο Πιέρος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0!

-23' ΝΕΟ πέναλτι για την Εθνική μας. Ο Mularoni ανέτρεψε τον Δημητρίου.

-23' ΓΚΟΛ για την Κύπρο! Εύστοχος ξανά ο Πιέρος από τα έντεκα βήματα και 2-0 για την Εθνική μας.

-24' Ωραίο σουτ του Δημητρίου, δύσκολα σε κόρνερ ο Benedettini.

-26' ΓΚΟΛ για την Κύπρο! Μετά από την εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο Κούσουλο που απο κοντά νίκησε τον Benedettini για το 3-0!

-27' Αλλαγή για την Κύπρο. Ο Πιέρος που ένιωσε ενοχλήσεις έγινε αλλαγή με τον Μακρή να τον αντικαθιστά.

-31' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Εφραίμ! Υπέροχο γκολ, με φαλτσαριστό πλασέ έξω απ΄ την περιοχή και 4-0!

-40' Τυπικής διαδικασίας τα επόμενα λεπτά στο πρώτο μέρος, η Εθνικής μας κρατά την μπάλα και κάνει διαχείριση.

-46' Δύο αλλαγές για το Σαν Μαρίνο. Μέσα Vitaioli και Hirsch, έξω Nanni και Rinaldi.

-54' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική μας. Μέσα ο Σπόλιαριτς που κάνει ντεμπούτο, έξω ο Παπουλής.

-56' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας! Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά με τον Γεωργίου, εξαιρετική κεφαλιά του Λαΐφη και 5-0 για την Κύπρο!

-64' Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό το παιχνίδι, η Εθνική μας έχει... σβήσει τις μηχανές.

-65' Τρίτη αλλαγή για την Εθνική μας. Μερκής αντί Δημητρίου.

-69' Πλασέ του Γεωργίου από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον Simoncini.

-73' Μακρινό σουτ του Λαΐφη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Benedettini.

-75' Κλασική ευκαιρία για το Σαν Μαρίνο. Πλασέ του Golinucci, μόνος απέναντι στον Παναγή, η μπάλα έξω.

-81' Ο Mularoni έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε σε φάση για γκολ, όμως ο Παναγή βγήκε απ' την περιοχή του και έδιωξε με τα πόδια.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΚΥΠΡΟΣ:  Παναγή, Δημητρίου (65'Μερκής), Ιωάννου, Κούσουλος, Λαΐφης, Αρτυματάς, Εφραίμ, Γεωργίου, Παπουλής (54'Σπόλιαριτς), Σωτηρίου (27'Μακρής), Μυτίδης.

**Στον πάγκο οι Πάρντο, Μιχαήλ, Ντόσα, Μερκής, Βασιλείου, Αντωνίου, Αβραάμ, Μακρής, Σπόλιαριτς, Μαργκάσα, Κάστανος, Γουήλερ.

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: E. Benedettini, Palazzi, D. Simoncini, Nanni (46'Vitaioli), Mularoni, Giardi, Battistini, Cevoli, D. Rinaldi (46'Hirsch), Berardi, E. Golinucci.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Palazzi, Simoncini, Giardi, Golinucci.

Διαιτητής: Juri Frischer (EST)
Βοηθός Διαιτητής: Silver Kõiv (EST)
Βοηθός Διαιτητής: Aron Härsing (EST)
Τέταρτος διαιτητής: Kristo Tohver (EST)