Αποτελέσματα/Κ14,15,16,17 (16η αγωνιστική)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι  της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U14.

Ομόνοια Λευκωσίας και Δόξα Κατωκοπιάς έμειναν στο 0-0 και η Δόξα συνεχίζει να προπορεύεται με 39 βαθμούς και ακολουθεί η Ομόνοια με 37 βαθμούς.

Η ΑΕΛ νίκησε τον Απόλλωνα με 2-0 και έφτασε στους 36 βαθμούς, στους 34 το ΑΠΟΕΛ μετά το εκτός έδρας 2-2 με τη Νέα Σαλαμίνα.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσης τις αναμετρήσεις Πάφος FC - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 1-3 και ΑΕΚ - Άρης 4-0.

Η Ομόνοια Λευκωσίας ξεπέρασε νικηφόρα με σκορ 3-1 το εμπόδιο της Δόξας Κατωκοπιάς και διατήρησε το +2 από το ΑΠΟΕΛ δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U15.

Στο 18ο λεπτό ο Σπυριδάκης άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια και η Δόξα ισοφάρισε στο 20 ο λεπτό με τον Κυριάκο Χρυσομήλη. Στο 40ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής και στο 53' ο Σπυριδάκης πέτυχε το 2-1. Ο Μάριος Θεοδώρου στο 70' διαμόρφωσε το 3-1.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε εκτός έδρας με το ίδιο σκορ τη Νέα Σαλαμίνα και έφτασε στους 37 βαθμούς. Σταύρος Γεωργίου (27', 44') και Ανδρέας Σάββας (48' πέναλτι) ήταν οι σκόρερ για το ΑΠΟΕΛ, το γκολ της Σαλαμίνας στο 5ο λεπτό ο Αναστάσιος Βασιλάκκας.

Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ έχουν από δεκαπέντε αγώνες, αφού εκκρεμεί και το μεταξύ τους παιχνίδι που ορίστηκε να διεξαχθεί την Τετάρτη 22 Μαϊου.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέματα:

ΑΕΚ - Άρης...3-1
ΑΕΛ - Απόλλων...4-4
Πάφος FC - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών...3-0

Δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος του Πρωταθλήματος Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U16 οι πρωτοπόροι προχώρησαν νικηφόρα και το σκηνικό παραμένει σταθερό.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα με 5-1 και η Δόξα Κατωκοπιάς την Ομόνοια Λευκωσίας με 3-1 και περιμένουν το μεταξύ τους παιχνίδι που θα διεξαχθεί το Σάββατο 25 Μαϊου.

Το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 44 βαθμούς και η Δόξα Κατωκοπιάς στη δεύτερη με 41 βαθμούς.

Ο αγώνας του Άρη με την ΑΕΚ έληξε ισόπαλος 0-0, η ΑΕΛ νίκησε εκτός έδρας με 5-3 τον Απόλλωνα, εντός έδρας νίκη (3-0) για την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών επί της Πάφου.

Το ΑΠΟΕΛ κατέκτησε τον τίτλο δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε του Πρωταθλήματος Ανώτατης Κατηγορίας Παίδων U17.

Μετά το 6-1 επί της Νέας Σαλαμίνας έφτασε στους 45 βαθμούς, δέκα περισσότερους από την ΑΕΛ που αναδείχτηκε ισόπαλη με τον Απόλλωνα.