Ο Άδωνης Μυλωνάς κέρδισε το «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης»

Νικήτρια στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου που πλασαρίστηκε και στον τελικό της γενικής κατάταξης, ενώ στους έφηβους κέρδισε ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης.

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Άδωνης Μυλωνάς, ήταν ο μεγάλος νικητής στο τραπ για το «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης», που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 19 – 20 Μαΐου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Ο αγώνας ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η εταιρία G&L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY. Στις γυναίκες πρώτευσε η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Γεωργία Κωνσταντινίδου με 116/125, αποτέλεσμα που της επέτρεψε να αγωνιστεί και στον τελικό της γενικής κατάταξης όπου κατέλαβε την έκτη θέση με 17/25. Άξιο αναφοράς είναι και το αποτέλεσμα του νικητή των εφήβων Αλέξανδρου Τσαγγαρίδη της ΣΚΟΛΕΥ, ο οποίος με 110/125 εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία του τραπ.

Μετά τους 125 δίσκους του προκριματικού, επικεφαλής στον τελικό πέρασε ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής με 121/125 και τον ακολούθησε με 118/128 ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Αχμέτ Ρατίπ, ενώ οι σκοπευτές της ΣΚΟΛΕΜ Χριστόφορος Κωνσταντινίδης και Φειδίας Σαββίδης πέρασαν με 117/125. Την εξάδα συμπλήρωσαν με 116/125, ο Άδωνης Μυλωνάς και η Γεωργία Κωνσταντινίδου, οποία αποχώρησε πρώτη με 17/25 και την ακολούθησαν ο Φειδίας Σαββίδης με 21/30 και ο Αχμέτ Ρατίπ με 25/35. Ο Ανδρέας Μακρής με 33/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ οι Άδωνης Μυλωνάς και Χριστόφορος Κωνσταντινίδης οδηγήθηκαν σε μια συγκλονιστική «μονομαχία» για το χρυσό μετάλλιο, όπου η συμπλήρωση των 50 δίσκων τους βρήκε ισόβαθμους με 44/επιτυχίες. Ο αγώνας «ξαφνικού θανάτου» που ακολούθησε είχε διάρκεια τριών … μονοντουφεκιών, όπου ο Χριστόφορος αστόχησε στην τρίτη και έδωσε την ευκαιρία στον Άδωνη να «ζευγαρώσει» τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα!

Στις άλλες κατηγορίες, οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Κεμάλ Γκιουρσέλ (104/125) και Νεόφυτος Νικολάου (109/125) ήταν οι νικητές στο τραπ βετεράνων και στο παραολυμπιακό τραπ αντίστοιχα. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τραπ στον αγώνα για το «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: