Ο Κύπρος Κυπριανού νικητής στο «Κύπελλο Πάφου» (Φώτος)

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Κύπρος Κυπριανού, με 96 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Πάφου»! Στον αγώνα, που ήταν ο πέμπτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στο επαρχιακό σκοπευτήριο της Πάφου, οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 150, καταδεικνύοντας ότι το κόμπακ εξελίσσεται σε ένα από τα δημοφιλή αγωνίσματα της σκοποβολής, «απειλώντας» την … πρωτοκαθεδρία του σπόρτιγκ.
Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης είχαμε τριπλή ισοβαθμία με 95/100, με τους διεθνείς μας Ντίνο Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΜ), Πέτρο Ιωάννου (ΣΚΟΛΕΥ) και Κωνσταντίνο Αριστοφάνους (ΣΚΟΛΑΡ) να οδηγούνται σε αγώνα μπαράζ 25 δίσκων. Εκεί όπου απλά ξεκαθάρισε η τέταρτη θέση την οποία κατέλαβε ο Αριστοφάνους με 22/25, ενώ οι άλλοι δυο που ισοβάθμησαν ξανά με 23/25 συνέχισαν με αγώνα «ξαφνικού θανάτου», για να κερδίσει τελικά τη δεύτερη θέση ο αθλητής της Λεμεσού με 4/4 έναντι 3/4 του Πέτρου Ιωάννου που περιορίστηκε στην τρίτη θέση.

Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Μιλτιάδης Καραολής της ΣΚΟΛΕΜ με 92/100 και στην Γ’ κατηγορία ο συναθλητής του Γιάννης Χρίστου με 87/100, ενώ στην Δ’ κατηγορία πρώτευσε άλλος ένας αθλητής της ΣΚΟΛΕΜ, ο Χάρης Κωνσταντίνου με 93/100. Ο νεαρός Βαρνάβας Θεοδώρου της ΣΕΛ με 82/100 πήρε την πρώτη θέση  στους έφηβους, ενώ στους σίνιορς και στους βετεράνους πρώτευσαν δυο αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ. Ο Νεοκλής Ιωνάς με 88/100 ήταν ο νικητής στους σίνιορς και ο Ευάγγελος Καραβόλιας  με 80/100 στους βετεράνους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Πάφου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: