Ο Άχμετ Ρατίπ κέρδισε το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο Τουρκοκύπριος αθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Άχμετ Ρατίπ, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τέταρτο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Παραλιμνίου». Ο αγώνας τον οποίο διοργάνωσε η ΣΚΟΕΠΑ και τον αθλοθέτησε η Υπεραγορά ΚΟΚΚΙΝΟΣ, έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 20 και 21 Απριλίου στο σκοπευτήριο Παραλιμνίου. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι άσχημες καιρικές συνθήκες με κυριότερο στοιχείο τους πολύ δυνατούς ανέμους, που επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό την απόδοση των αθλητών.

Ο νικητής, που μετά από αγώνα «ξαφνικού θανάτου», πέρασε έκτος στον τελικό με 114/125, έφτασε μέχρι τη μονομαχία της πρώτης θέσης και του χρυσού μεταλλίου, με αντίπαλο τον αθλητή της ΣΚΟΛΕΜ Φειδία Σαββίδη, τον οποίο κέρδισε με 37/50 έναντι 36/50 του Σαββίδη. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής που πέτυχε το καλύτερο αποτέλεσμα στον προκριματικό με 119/125, ενώ στον τελικό είχε δέκα απώλειες και με 30/40 περιορίστηκε στην τρίτη θέση. Στον τελικό αγωνίστηκαν επίσης, ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ (118/125), ο Αδάμος Σελίπας της ΣΚΟΛΑΡ (116/125) και ο Νιχάτ Ακτερζί της ΣΚΟΑΜ (114/125).

Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 110/125, ενώ ο συναθλητής της Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης πρώτευσε στο τραπ εφήβων με 106/125. Αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ ήταν και ο νικητής των βετεράνων Κεμάλ Γκιουρσέλ που πέτυχε 111/125, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτος κατετάγη ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Γιάννης Αηλιώτης με 113/125. Ο νεαρός Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ πρώτευσε στο τραπ εφήβων Β’ κατηγορίας με 91/125 και ο συναθλητής του Ραφαήλ Μαρκουλλής στο παραολυμπιακό τραπ με 100/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τραπ στο «Κύπελλο Παραλιμνίου», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: