Βασιλείου και Ανδρέου κέρδισαν το «Κύπελλο Κερύνειας!

Στον έκτο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ

Νικόλας Βασιλείου και Παναγιώτα Ανδρέου
κέρδισαν το «Κύπελλο Κερύνειας!
--------------------------------------

Για τον Νικόλα ήταν η δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και για την Παναγιώτα η τρίτη

Ο Πέτρος Εγγλεζούδης νικητής στους έφηβους, ο Γιώργος Πραστίτης στους παίδες και η Αναστασία Ελευθερίου νικήτρια στις νεάνιδες

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Νικόλας Βασιλείου και η διεθνής σκοπεύτρια της Σκοπευτικής Οργάνωσης Επαρχίας Αμμοχώστου Παναγιώτα Ανδρέου ήταν οι μεγάλοι νικητές στο σκητ στον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας», ενώ οι νεαροί Πέτρος Εγγλεζούδης της ΣΚΟΛΕΜ και Γιώργος Πραστίτης της ΣΚΟΛΑΡ κέρδισαν στις κατηγορίες των εφήβων και παίδων αντίστοιχα και η Αναστασία Ελευθερίου στις νεάνιδες. Ο αγώνας ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 8 και 9 Ιουνίου.

Σε άλλο ένα αγώνα φέτος, το ψηλότερο αποτέλεσμα στον προκριματικό το πέτυχε ο πρωταθλητής μας Γιώργος Αχιλλέως του ΣΚΟΠΑΦ, ο οποίος με 123/125 πέρασε επικεφαλής στον τελικό ένα δίσκο περισσότερο από τον Γιώργος Καζάκο της ΣΚΟΕΠΑ (122/125 ), ενώ οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Σωτήρης Αντωνίου και Μενέλαος Μιχαηλίδης ακολούθησαν με 121/125 και 120/125 αντίστοιχα. Ο νεαρός Πέτρος Εγγλεζούδης της ΣΚΟΛΕΜ πέρασε με 119/125 και για να συμπληρωθεί η εξάδα του τελικού, ο μετέπειτα νικητής Νικόλας Βασιλείου χρειάστηκε να κερδίσει τη συμμετοχή του σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» με τον Δημήτρη Κωνσταντίνου του ΣΚΟΠΑΦ με τον οποίο ισοβάθμησε με 118/125. Πρώτος από τον τελικό αποχώρησε ο έφηβος Εγγλεζούδης με 13/20 και τον ακολούθησαν ο Μενέλαος με 20/30 και ο Καζάκος με 27/40. Ο Γιώργος Αχιλλέως με 36/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ η «μάχη» για το χρυσό μετάλλιο εξελίχτηκε σε ένα συναρπαστικό «Λευκωσιάτικο εμφύλιο», μεταξύ των Νικόλα Βασιλείου και Σωτήρη Ανδρέου ο οποίος κρίθηκε στο τελευταίο «ντουμπλέ», με τον Νικόλα να παίρνει τη νίκη με 46/60 έναντι 45/60 του Σωτήρη.

Εξίσου συναρπαστικός ήταν και ο τελικός του σκητ γυναικών, αν και το χρυσό κρίθηκε στους τρεις δίσκους, το οποίο κέρδισε η Παναγιώτα Ανδρέου με 46/60 έναντι 43/60 της Κωνσταντίνας Νικολάου της ΣΚΟΑΜ, η οποία είχε περάσει επικεφαλής στον τελικό με 117/125. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η Λουΐζα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ με 33/50 στον τελικό (114/125 στον προκριματικό), ενώ η Σωτηρία Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) με 27/40 στον τελικό πήρε την τέταρτη θέση και η Αναστασία Ελευθερίου (ΣΚΟΛΕΜ) με 19/30 κατετάγη πέμπτη. Και οι δυο αθλήτριες πέρασαν στον τελικό με 105/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία στον αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν τα ακόλουθα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Νικόλας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 46/60 (118/125)
2. Σωτήρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 45/60 (121/125)
3. Γιώργος Αχιλλέως ΣΚΟΠΑΦ 36/50 (123/125)
4. Γιώργος Καζάκος ΣΚΟΕΠΑ 27/40 (122/125)
5. Μενέλαος Μιχαηλίδης ΣΚΟΛΕΥ 20/30 (120/125)
6. Πέτρος Εγγλεζούδης ΣΚΟΛΕΜ 13/20 (119/125)

ΣΚΗΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1. Παναγιώτα Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 46/60 (113/125)
2. Κωνσταντίνα Νικολάου ΣΚΟΑΜ 43/60 (117/125)
3. Λουΐζα Θεοφάνους ΣΚΟΛΕΥ 33/50 (114/125)
4. Σωτηρία Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 27/40 (105/125)
5. Αναστασία Ελευθερίου ΣΚΟΛΕΜ 19/30 (105/125)