Ο Νιχάτ Ακτερζί κέρδισε το «Κύπελλο Κερύνειας» (φώτος)

Ο Τουρκοκύπριος διεθνής σκοπευτής μας Νιχάτ Ακτερζί της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Κερύνειας», στον τελικό του οποίου για άλλη μια φορά αγωνίστηκαν τρεις Ελληνοκύπριοι και τρεις Τουρκοκύπριοι σκοπευτές. Ο αγώνας ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 8 και 9 Ιουνίου.

Με την ολοκλήρωση των 125 δίσκων του προκριματικού αγώνα, ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Μάριος Σοφοκλέους πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 118 επιτυχίες και τον ακολούθησε ο Τουρκοκύπριος συναθλητής του Κεμάλ Γκιουρσέλ με 117/125, ενώ από 116/125 είχαν οι Τουρκοκύπριοι αθλητές της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί και Αχμέτ Ρατίπ. Την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ με 114/125 και ο Φειδίας Σαββίδης της ΣΚΟΛΕΜ με 113/125. Ο νικητής του περασμένου αγώνα Αχμέτ Ρατίπ αποχώρησε πρώτος από τον τελικό με 17/25 και τον ακολούθησαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Κεμάλ Γκιουρσέλ με 21/30 και Μάριος Σοφοκλέους με 24/35, ενώ ο Φειδίας Σαββίδης με 31/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Η «μονομαχία» για το χρυσό μετάλλιο εξελίχτηκε σε αγώνα – θρίλερ, αφού οι δυο μονομάχοι Νιχάτ Ακτερζί και Άδωνης Μυλωνάς δεν κατάφεραν να «λύσουν» τις διαφορές τους στις 50 «μονοντουφεκιές» και βρέθηκαν ισόβαθμοι με 41/50. Στον αγώνα «ξαφνικού θανάτου» που οδηγήθηκαν τα πράγματα, ο Νιχάτ αποδείχτηκε πιο εύστοχος και πήρε τη νίκη, ενώ ο Μυλωνάς που αστόχησε στην πρώτη βολή περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο.

Με το 117/125 που πέτυχε ο Κεμάλ Γκιουρσέλ εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην κατηγορία των βετεράνων, ενώ η συναθλήτρια του στη ΣΚΟΛΕΥ Γεωργία Κωνσταντινίδου ήταν η νικήτρια στις γυναίκες με 112/125 και ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ίδιας Οργάνωσης επικράτησε στους έφηβους με 105/125. Ο Πάνος Χρίστου της ΣΚΟΛΕΜ ήταν ο νικητής στη β’ κατηγορία με 109/125 και τέλος, στο παραολυμπιακό τραπ την πρώτη θέση πήρε ο Νεόφυτος Νικολάου επίσης της ΣΚΟΛΕΥ με 92/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο τραπ για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: