Ήττα στην πρεμιέρα (βίντεο)

Την ήττα με 74-64 γνώρισε η Εθνική Ανδρών Πανεπιστημιακού Αθλητισμού της Κύπρου, από δεύτερη ομάδα της Ρωσίας που συμμετέχει στο Διεθνές Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται στην Μόσχα.

Η κυπριακή ομάδα ξεκίνησε θετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 23-20 με το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Ρωσία ήταν μπροστά με 36-27.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο Γ΄ δεκάλεπτο, με το σκορ να οδηγείται στο 49-40 υπέρ της Ρωσίας, ενώ παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στην τέταρτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 74-64.

Από την Κύπρο διακρίθηκαν οι Παναγιώτης Πάρκου με 17 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) και Σάιμον Μιχαηλ με 14 πόντους (4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η κυπριακή ομάδα θα αγωνιστεί ξανά το Σάββατο (19/5) στις 12:45 απέναντι στην Εθνική Ανδρών Πανεπιστημιακού Αθλητισμού της Ελλάδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-27, 49-40, 74-64