Χάσαμε από Λευκορωσία

Την ήττα με 71-51 γνώρισε η Εθνική Ανδρών Πανεπιστημιακού Αθλητισμού της Κύπρου, από την αντίστοιχη ομάδα της Λευκορωσίας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Διεθνούς Πανεπιστημιακού Τουρνουά, το οποίο διεξάγεται στην Μόσχα.

Οι Λευκορώσοι ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 27-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Κύπρο να μειώνει την διαφορά στους έντεκα μέχρι το τέλος της Β’ περιόδου (44-33) και στους πέντε μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (48-43). Στην τέταρτη περίοδο η Λευκορωσία ήταν καλύτερη, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ και να πάρει την νίκη με 71-51.

Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Σάιμον Μιχαήλ με 17 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασσίστ). Διακρίθηκε επίσης ο Μιχάλης Κουμής με 10 πόντους (8 ριμπάουντ).

Ο επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (22/5), απέναντι στο Ισραήλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 44-33, 48-43, 71-51