Ήττα από την Πολωνία

Την ήττα με 73-52 γνώρισε η Κύπρος από την Πολωνία, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται στο Σαράγεβο.

Η προσοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στρέφεται στον επόμενο αγώνα, που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 13 Αυγούστου στις 18:45, απέναντι στην Φινλανδία.

Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Αινέας Γιουνγκ με 17 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ) ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Φίλιππος Τίγκας (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Χάρης Χριστούδιας (10 πόντοι, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με την Κύπρο να καταφέρνει να προηγείται με 21-18 στην ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Έπειτα η Πολωνία ανέβασε στροφές και έως το φινάλε του ημιχρόνου προηγήθηκε με 40-31.

Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας, με την Πολωνία να μεγαλώνει την διαφορά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 61-39 στην Γ’ περίοδο. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Πολωνία πήρε την νίκη με 73-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 31-40, 39-61, 52-73