Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική Παίδων

Την ήττα με 88-78, έπειτα από αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση, γνώρισε η Εθνική Κύπρου από την Ισλανδία, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Σαράγεβο. Το παιχνίδι ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του ισορροπημένο, με την κυπριακή ομάδα να πραγματοποιεί πολύ θετική εμφάνιση, χάνοντας την νίκη στις λεπτομέρειες. Κορυφαίος για την Εθνική Κύπρου ήταν ο Φίλιππος Τίγκας με 28 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Τζο Τζο Γκαρσία που σημείωσε 15 πόντους (4 τρίποντα).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα ξεκουραστεί την Τετάρτη (15/8) και θα δώσει τον επόμενο του αγώνα την Πέμπτη (16/8).

Η Ισλανδία ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου να προηγηθεί με 20-12. Έπειτα η Κύπρος ήταν ανώτερη, όπου μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου μείωσε την διαφορά στους δύο (32-30). Με τον ίδιο ρυθμό κύλισε ο αγώνας και στην συνέχεια, όπου η κυπριακή ομάδα είχε ελαφριά υπεροχή στο παρκέ, καταφέρνοντας στο τέλος της Γ’ περιόδου να ισοφαρίσει σε 52-52.

Ισορροπημένο ήταν και το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Κύπρο να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 74-71 λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, με τον Φίλιππο Τίγκα να σημειώνει τρίποντο με μπάζερ μπίτερ και να ισοφαρίζει σε 74-74, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Η Ισλανδία ξεκίνησε πιο καλά την παράταση και μετά από δυόμιση λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 81-76, με την Κύπρο να μειώνει με τον Τίγκα σε 81-78. Μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα ακολούθησαν πέντε πόντοι για τους ισλανδούς (88-78).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 30-32, 52-52, 74-74, 88-78 (Παράταση)