Ντάραλ έκοβε, Άρης έραβε!

Στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ο Κεραυνός πήρε την νίκη που τον επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας με 70-69.

Μάλιστα η ομάδα του Στροβόλου έκανε ανατροπή, καθώς επέστρεψε από το -16 που είχε δημιουργήσει η ΑΕΚ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου! Πρωταγωνιστές σε αυτή την ανατροπή ήταν οι Ντάραλ Γουίλις και Άρης Κορωνίδης.

Ο Γουίλις μέχρι το 27ο λεπτό, είχε μόλις 4 πόντους στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης πέτυχε ακόμα 14, σταματώντας στους 18 με 6/7 δίποντα και 6/8 βολές. Ήταν αυτός που κράτησε τον Κεραυνό «ζωντανό» στο κυνήγι της νίκης.

Αυτός όμως που την σφράγισε, ήταν ο Άρης Κορωνίδης! Ο έμπειρος γκαρντ μπήκε στο παιχνίδι λίγο πριν εκπνεύσει η τρίτη περίοδος. 2 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης εξαπέλησε την πρώτη του τρίποντη «βόμβα» μειώνοντας στους 4 (65-69) και αφού ο Μπάρκερ ευστόχησε σε δύο βολές (67-69), ο Άρης τελείωσε το ματς με την δεύτερη βόμβα του, χαρίζοντας την μεγάλη νίκη στον Κεραυνό!