ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΣ ΑΝΤΡΩΝ 2018– 2019
ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ ΑΝΤΡΩΝ
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 61-52

Από πολύ νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους οι καλαθοσφαιριστές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου αφού παίζοντας από την αρχή πολύ δυνατά στην άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο με 20-12 πιάνοντας κεφάλι στο σκορ.
Η πιεστική άμυνα αλλά και οι συντονισμένες επιθέσεις σε συνδυασμό με την ευστοχία που διακρίνει τους παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου πέταξε την διαφορά στους 15 (36-21) πόντους πολύ νωρίς στο Β μέρος δίδοντας μία σχετική άνεση στους παίκτες του να επιδείξουν και το ταλέντο τους αβίαστα στο παρκέ και παρά  το γεγονός πώς όλα είναι δυνατά να ανατραπούν κατά την εξέλιξη ενός παιγνιδιού.
Το 36-21 ήταν και το σκορ του Α μέρους ενώ με τον ίδιο τρόπο- με πιεστική άμυνα και συντονισμένες επιθέσεις-  αλλά κυρίως χωρίς εφησυχασμό μπήκαν και στο   Γ δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου και παρά την αντίσταση που βρήκαν από τους αντιπάλους τους με όπλο την ευστοχία τους κατάφεραν να την ολοκληρώσουν αυξάνοντας την διαφορά σε 17 πόντος 49-32.
Από την άλλη στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου τα έδωσαν όλα εκμεταλλευόμενοι και την σχετική χαλάρωση των αντιπάλων και μείωσαν σημαντικά την διαφορά 61-52 αλλά ήταν ήδη πολύ αργά για την μεγάλη ανατροπή, χάνοντας όμως από ένα ανώτερο αντίπαλο όπως παρουσιάστηκε στο γήπεδο.
Τα δεκάλεπτα 20-12  36-21  49-32  61-52