Kerkida.net

hellenic-logo

Εννέα στα εννέα για τον ΑΠΟΠ

21.03.2019 - 18:58

Συναρπαστικά παιχνίδια περιλάμβανε η 9η αγωνιστική για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18, το οποίο διεξάγεται σε δύο κατηγορίες.

Α1 Κατηγορία

Έπεσε η αυλαία της Β` φάσης για Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18, στην Α1` κατηγορία. Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, αναδείχθηκαν οι οκτώ ομάδες που θα συνεχίσουν στη φάση των πλέι-οφ, της οποίας η διαδικασία, περιέχει την προημιτελική, την ημιτελική, καθώς και την τελική φάση.

Όσο για τα αποτελέσματα της 9ης και τελευταίας αγωνιστικής της Β` φάσης, ο ΑΠΟΠ ύστερα από μιαν συναρπαστική μονομαχία, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, νίκησε στη Λάρνακα το Ζήνωνα με 69-66 και τερμάτισε πρώτος και αήττητος.

Στη δεύτερη θέση, κατετάγη η ΕΘΑ που νίκησε εντός έδρας τον τέταρτο, Κεραυνό με 56-41, ενώ ο ΑΠΟΕΛ, μετά τη νίκη στη Λεμεσό επί της ΑΕΛ με 42-31, μπαίνει στα πλέι-οφ από την τρίτη θέση.

Πέμπτος τερμάτισε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, ο οποίος νίκησε στην έδρα του τον Όλυμπο Αγλαντζιάς με 58-46.  Στην έκτη θέση, κατετάγη το Phoenix MJ Basket Plus, που κέρδισε στην Πάφο τον Άτλαντα με 58-44.

Τα αποτελέσματα (9η αγωνιστική):

Αχιλλέας Καϊμακλίου - Όλυμπος Αγλαντζιάς 58-46

Ζήνωνας - ΑΠΟΠ 66-69

ΕΘΑ - Κεραυνός 56-41

Άτλαντας - Phoenix MJ Basket Plus 44-58

ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 31-42

Η συνέχεια (Γ` φάση - 1η αγωνιστική - Προημιτελική φάση πλέι-οφ):

Θέσεις 1 και 8: ΑΠΟΠ - Όλυμπος Αγλαντζιάς

Θέσεις 2 και 7: ΕΘΑ - Ζήνωνας

Θέσεις 3 και 6: ΑΠΟΕΛ - Phoenix MJ Basket Plus

Θέσεις 4 και 5: Κεραυνός - Αχιλλέας Καϊμακλίου

*Ζητούμενο πρόκρισης για την ημιτελική φάση, δυο νίκες. Πλεονέκτημα έδρας, έχει σε όλες τις φάσεις, η ομάδα που κατετάγη πιο ψηλά στην τελική βαθμολόγια της Β` φάσης.

Α2 Κατηγορία

Με νίκη για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου, έληξε το ντέρμπι των αήττητων κατά την 9η αγωνιστική στη Β` φάση της Α2` κατηγορίας για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18.

Η ομάδα της Ένωσης, μετά από μιαν συναρπαστική μονομαχία, κέρδισε στις λεπτομέρειες το Youth Stars με 57-56, μένοντας μόνη και αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα (9η αγωνιστική):

ΝΒΑ Β. C - Άρης 75-28

Ε. Ν. Παραλιμνίου - Youth Stars 57-56

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς - Πετρολίνα ΑΕΚ 64-73

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ - Pagecorp group ENAAΘ 35-90

Απόλλων - Αχιλλέας Αγρού 59-37

Ανόρθωση - Α. Ο. Αραδίππου 68-63

Η συνέχεια (10η αγωνιστική):

Α. Ο. Αραδίππου - Απόλλων (30/03/2019)

Αχιλλέας Καϊμακλίου - Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (30/03/2019)

Pagecorp group ENAAΘ - Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (30/03/2019)

Youth Stars  - Πετρολίνα ΑΕΚ (30/03/2019)

Ε. Ν. Παραλιμνίου - ΝΒΑ Β. C (30/03/2019)

Άρης - Ανόρθωση (30/03/2019)

basketball.org.cy
Close