Έχασαν στην πρεμιέρα από τους Νορβηγούς

Δεν τα κατάφεραν να ξεκινήσουν με νίκη στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Volley U18 που φιλοξενείται στο Mπρνο της Τσεχίας οι Σωτήρης Σιαπάνης και Οδυσσέας Σαββίδης. Μετά από σκληρό αγώνα που κράτησε 36 λεπτά έχασαν από τους Νορβηγούς Έιβιντ Μπρέκκε και Νίλς Γκιούναρ Ρίνγεν με 0-2 σετ.

Ο αγώνας της πρεμιέρας κρίθηκε στο θέμα ψυχολογίας και κούρασης αφού το πρώτο σετ αποδείχθηκε καθοριστικό. Οι Νορβηγοί το κέρδισαν με 22-20 και πήραν το αβαντάζ. Στο δεύτερο σετ οι Κύπριοι πετοσφαιριστές πάλεψαν αλλά έχασαν με 21-16 και τον αγώνα με 0-2 σετ.

Το Πανευρωπαϊκό όμως δεν τελειώνει εδώ αφού το απόγευμα στις 18:20 θα αντιμετωπίσουν σε καθοριστικό αγώνα τους Αυστριακούς Λίαμ Οχάγια και Μαξιμιλιάν Σιέντλ.

Η ομάδα της Νορβηγίας πήρε προβάδισμα στον 8Ο Όμιλο αφού οι Τσέχοι Γιούντριχ Ζαβαντίλ και Γιάκουμπ Σέπκα κέρδισαν μετά από φοβερό αγώνα διάρκειας 45 λεπτών τους Αυστριακούς με 2-1 σετ (21-15 οι Τσέχοι, 21-17 οι Αυστριακοί και 15-10 οι Τσέχοι).