Ήττα στις λεπτομέρειες για Ντάρια-Βαλέρια

Την ήττα με 0-2 σετ γνώρισαν οι Ντάρια Γκουσάροβα και Βαλέρια Σιακίδου – Παπακυριακού στον πρώτο τους αγώνα για τον Α΄Όμιλο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στο Μπρνο της Τσεχίας. Οι Σλοβένες νούμερο 16 του ταμπλό Καταρίνα Μπούλτς και Νίνα Ζντέζαρ κέρδισαν τις δικές μας 0-2 σετ σε ένα αμφίρροπο αγώνα που κράτησε 37 λεπτά.

Το παιχνίδι στα δυο σετ ήταν πανομοιότυπο με την ομάδα της Σλοβενίας να επικρατεί πολύ δύσκολα με 18-21 και 19-21. Οι Γκουσάροβα και Σιακίδου – Παπακυριακού έδειξαν αρετές και έχασαν στις λεπτομέρειες.

Το απόγευμα στις 19:10 οι δυο πετοσφαιρίστριές μας θα αγωνιστούν στο κεντρικό γήπεδο του «Sokolske Koupaliste» χωρητικότητας 1000 θέσεων με τις εντυπωσιακές Τσέχες νούμερο 1 του ταμπλό Τζούλι Χονζοβίκοβα και Λούσι Σούλκοβα σε ένα καθοριστικό αγώνα. Το δίδυμο της Τσεχίας έκανε περίπατο στην πρεμιέρα επικρατώντας των Ουγγαρέζων Ζόφια Ρεϊφελί και Ζίτα Ντιβένι με 2-0 σετ (21-07, 21-12) σε 26 λεπτά δείχνοντας εντυπωσιακά στοιχεία.