Προβάδισμα... παραμονής

Σπουδαίο διπλό που ισοδυναμεί με προβάδισμα παραμονής πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής ο Εθνικός Λατσιών. Σε ένα αγώνα με δυο ανατροπές η ομάδα του Μίμη Παμπακά κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 2-3 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» και πήρε προβάδισμα στις μάχες σωτηρίας. Πλέον οι Λατσιώτες προηγούνται με 2-1 στις νίκες, ενώ ο επόμενος αγώνας είναι στην αίθουσα «Σωτήρης Μέσσιος» στο Λύκειο Λατσιών.

Η ΑΕ Καραβά ήταν αυτή που προηγήθηκε με 1-0 αφού εξασφάλισε με 25-16 το πρώτο σετ. Ο Εθνικός αντέδρασε στο δεύτερο σετ ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 κερδίζοντας με 21-25. Στο τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά κατόρθωσε να προηγηθεί κερδίζοντας με 25-22. Τα δεδομένα άλλαξαν ξανά στο τέταρτο σετ αφού ο Εθνικός επικράτησε 21-25 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στην ρουλέτα του τάϊ – μπρέικ ο Εθνικός είχε περισσότερες λύσεις και πήρε το σετ 12-15 κερδίζοντας με 2-3 σετ. Πολύ καλοί από πλευράς νικητών ήταν οι Γεωργίου, Μοσκέρα, Κυπριανού. Η ομάδα του Καραβά στηρίχθηκε στον Ροντόλφο.