Η επιστροφή της αρχηγού την… άλλαξε

Η επιστροφή της αρχηγού Ελπίδας Γαβριήλ άλλαξε τον Εθνικό Λατσιών. Σε αγώνα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Β Κατηγορίας, ο Εθνικός κέρδισε στο «Θεμιστόκλειο» την Ανόρθωση Πετ. με 0-3 σετ.

Με τη νίκη αυτή ο Εθνικός θα διεκδικήσει ακόμα και την τετράδα αφού κάνει πολύ καλή πορεία στον Β Γύρο. Τα σετ έληξαν με 12-25, 16-25, 21-25, με την Ανόρθωση Πετ. να κάνει αισθητή την παρουσία της στο 3ο σετ.
Η Γαβριήλ έχασε ολόκληρη την περσινή σεζόν λόγω χιαστών ενώ φάνηκε άτυχη και φέτος αφού έσπασε το πόδι της.

Σπουδαίο παιχνίδι και Αχιλλέας

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Γυμνάσιο Παλουριώτισσας με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών. Ο Αχιλλέας κατάφερε να κερδίσει τον Ροτσίδη Μάμμαρι με 3-2 σετ σε ένα ματς με ανατροπές.

Ο Αχιλλέας προηγήθηκε δυο φορές 1-0 και 2-1 (25-16, 25-22 το πρώτο και τρίτο σετ). Ωστόσο, ο Ροτσίδης που ξεκόλλησε από τους τέσσερεις βαθμούς ισοφάρισε ισάριθμες φορές (20-25, 16-25 το δεύτερο και τέταρτο σετ). Τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ όπου ο Αχιλλέας κέρδισε 15-11 και τον αγώνα 3-2.