Νέα νίκη για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Δελτίο Τύπου από την Κυπριακή Ομοσπονδία Πανεπιστημιακού Αθλητισμού...

"Με στόχο την νίκη κατέβηκαν στο γήπεδο οι παίκτριες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου αφού ήθελαν νίκη περισσότερο για θέμα γοήτρου αλλά βρέθηκαν απέναντι στο μεγαθήριο που λέγεται Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και μάλιστα το βρήκαν μπροστά τους σε καλή μέρα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κέρδισε το πρώτο σετ το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αφού παίζοντας εξαιρετικά κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 7-25 (σε 18 λεπτά) κάνοντας ξεκάθαρο για το ποιος είναι το αφεντικό.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Ευρωπαϊκού προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι αντίπαλοι τους παίζοντας πολύ δυνατά τόσο κοντά όσο και μακριά από το φιλέ δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης και έτσι πήραν και το δεύτερο σετ με 13-25 κάνοντας το σκορ 0-2 σετ.

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν καθαρά σετ …..ψυχολογίας. Από την μια η  επικεφαλής στο σκορ ομάδα του Πανεπιστημίου  Λευκωσίας με τον αέρα της μεγάλης ομάδας και από την άλλη οι παίκτριες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιο εμφανώς απογοητευμένες από την εξέλιξη του σκορ δεν άφηνε και πολλές σκέψεις για το ποιος θα ήταν και ο τελικός νικητής με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να παίρνει ακόμη ένα σετ με 5-25 και φυσικά τον αγώνα με 0-3 σετ συνεχίζοντας νικηφόρα και αήττητο την πορεία του για την σίγουρη πια κατάκτηση ακόμη ενός πρωταθλήματος .