World Tour/ Στην οκτάδα Mαριότα - Ζωή

Στην πρώτη οκτάδα του FIVB World Tour που διοργνώνεται στην Ίο προκρίθηκαν οι Μαριότα Αγγελοπούλου/ Ζωή Κωνσταντοπούλου. Παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν κέρδισαν στο δεύτερό τους αγώνα για τον Γ’ Όμιλο τις Ελλαδίτισσες Κλέπκου και Μπάκα με 2 -0 σετ πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη στον Όμιλο.

Οι Μαριότα και Ζωή βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ αφού έχαναν 16-19, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κέρδισαν με 21-19. Στο δεύτερο σετ οι παίκτριές μας παίζοντας με ψυχολογία κέρδισαν με 21-14 και εξασφάλισαν τη νίκη σε 30 λεπτά.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Βαγγέλης Κουτουλέας μιλώντας μετά τον αγώνα ανέφερε ότι οι παίκτριές μας πήραν ένα δύσκολο αγώνα, αλλά το άξιζαν. Πλέον στοχεύουμε την πρόκριση στα ημιτελικά.