Λύγισε στο πέμπτο σετ ο Παγδατής

Ο Μάρκος Παγδατής έφτασε κοντά σε επική ανατροπή του αγώνα με τον Καρέν Χατσάνοφ, όμως ηττήθηκε στα πέντε σετ και αποχαιρέτησε το Wimbledon.

Ο 22χρονος Ρώσος, Νο.40 στον κόσμο, πήρε τη νίκη με 6-3, 6-4, 3-6, 6-7(4), 7-5 μετά από μια συναρπαστική μάχη διάρκειας 3 ωρών και 15 λεπτών, για να κλείσει πολύ ενδιαφέρον ραντεβού στον τρίτο γύρο με τον ανερχόμενο Φράνσις Τιάφοου. Ο ανερχόμενος Αμερικανός άφησε έξω με 4-6, 6-3, 6-4, 6-2 τον Ζουλιέν Μπενετό.

Ο Μάρκος, λοιπόν, κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2, να φέρει το ματς στα ίσα και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος. Έχασε, ωστόσο, τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο έκτο γκέιμ του καθοριστικού σετ (3-2), καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις έξι ευκαιρίες που είχε για μπρέικ.

Ο Χατσάνοφ έμεινε όρθιος σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης, ισοφάρισε σε 3-3 και με το μπρέικ που σημείωσε στο ενδέκατο γκέιμ καθάρισε ουσιαστικά την πρόκριση, αφού δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να κλείσει τον αγώνα στο σερβίς του.